29.11.2007

PKN ORLEN łączy kultury

29 listopada w Instytucie Polskim w Wilnie z inicjatywy Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się promocja monografii „Jan Bułhak (1876-1950). Fotografik”. W albumie znalazło się 500 fotografii, w tym te najsłynniejsze i najpiękniejsze, przedstawiające architekturę przedwojennego Wilna.

Sponsorem wydawnictwa poświęconego najwybitniejszemu polskiemu piktorialiście oraz mecenasem wydarzenia jest PKN ORLEN.

Na przełomie września i listopada w gmachu głównym Lietuvos Dailes Muziejus w Wilnie miała miejsce niezwykła wystawa „Jan Bułhak (1876-1950). Fotografik”. Organizatorem ekspozycji prac artysty było Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z muzeami i bibliotekami w Polsce oraz zagranicą. Przedstawiała ona dorobek wybitnego polskiego piktorialisty, który utrwalił znaczenie fotografii jako dziedziny artystycznej i wprowadził ją na stałe do polskiej kultury. Artysta zasłynął przede wszystkim fotografiami architektury Wilna.

Z okazji tego wydarzenia Instytut Polski w Wilnie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i PKN ORLEN przygotował dodatkową atrakcję dla wszystkich miłośników fotografii. Już 29 listopada 2007 r. o godz. 15.00 w Instytucie odbędzie się promocja książki, będącej pierwszym monograficznym opracowaniem poświęconym życiu i twórczości Jana Bułhaka.

– Obecność PKN ORLEN na Litwie ma nie tylko wymiar gospodarczy. Nasze projekty biznesowe przyczyniły się również do wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych. Zaangażowanie PKN ORLEN w sponsoring monografii Jana Bułhaka i promocję tego wydawnictwa jest kolejnym krokiem koncernu na drodze do zbliżenia i promocji naszych kultur – powiedział Piotr Kownacki prezes zarządu PKN ORLEN.

Koncern aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym na Litwie. PKN ORLEN był sponsorem „Pożegnania lata” w Możejkach, imprezy, na której wystąpił polski zespół folklorystyczny oraz gwiazda europejskiej muzyki pop – In Grid.

14 listopada, z okazji obchodów polskiego Święta Niepodległości w Wilnie, Koncern razem z Ambasadą RP na Litwie zorganizowała koncert fortepianowy Rafała Blechacza. Najwybitniejszy polski pianista oczarował litewską publiczność interpretacją utworów Fryderyka Chopina.

W 2005 roku PKN ORLEN, jako sponsor XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ufundował stypendium dla najlepszego polskiego pianisty, zwycięzcy konkursu - Rafała Blechacza. Konkurs Chopinowski to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą.

Spółka współpracuje także z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Filharmonią Narodową oraz Stołeczną Estradą. Angażuje się także w organizację Koncertu Urodzinowego Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa”, Koncertu Requiem w rocznicę śmierci artysty, a także Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

PKN ORLEN od wielu lat jest mecenasem polskiej kultury. Koncern współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie.

Zaangażowanie Koncernu w popularyzowanie muzyki Chopina jest integralnym elementem strategii Firmy i ma długofalowy charakter.

Działania prowadzone przez PKN ORLEN na rzecz promocji muzyki Chopina i wsparcia kariery Rafała Blechacza zostały nagrodzone w polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS.