28.02.2007

PKN ORLEN w 197. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

1 marca 2007 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert upamiętniający rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Mecenat nad obchodami 197. rocznicy urodzin wielkiego, polskiego kompozytora objął PKN ORLEN.

1 marca 2007 roku w ramach koncertu upamiętniającego urodziny Fryderyka Chopina wystąpią: pianista i dyrygent Howard Shelley, pianista Wojciech Świtała oraz Orkiestra Kameralna AUKSO. Publiczność usłyszy w ich wykonaniu znakomite utwory: Koncert fortepianowy As – dur op. 113 Johanna Nepomuka Hummla (1778 - 1837), Uwerturę do opery „Monbar” Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (1807 - 1864) oraz Koncert fortepianowy f - moll op. 27 Fryderyka Chopina (1810 - 1849).

PKN ORLEN od lat podejmuje działania na rzecz popularyzacji muzyki Fryderyka Chopina w Polsce i na świecie. Koncern wspiera wydarzenia promujące dorobek kompozytora między innymi przez współpracę z instytucjami, które dbają o rozwój polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Należy do nich Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zajmujący się badaniami naukowymi i popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce. PKN ORLEN jest zaangażowany w cykliczną współpracę z Instytutem przy realizacji Koncertu Urodzinowego, upamiętniającego datę urodzin kompozytora oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego

Europa” i koncertu Requiem – upamiętniającego rocznicę śmierci wielkiego muzyka. Dzięki zaangażowaniu PKN ORLEN w tę współpracę mogą być realizowane w Polsce wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie. Realizacja koncertu z okazji 197. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina jest kontynuacją działań PKN ORLEN wspierających ważne wydarzenia artystyczne związane z największym polskim kompozytorem. Koncern był również sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz fundatorem stypendium dla Rafała Blechacza, jako najwyżej ocenionego w Konkursie polskiego pianisty, któremu ufundował fortepian Stanway. Wcześniej firma współfinansowała zakup rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Działania prowadzone przez PKN ORLEN na rzecz promocji muzyki Chopina i wsparcia kariery Rafała Blechacza zostały nagrodzone w polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. Komisja kwalifikacyjna konkursu w 2006 roku przyznała PKN ORLEN nagrodę „Mecenas Kultury”, w kategorii Wydarzenie Roku, za wsparcie realizacji koncertu Rafała Blechacza w jego rodzinnym mieście Nakle.