08.03.2007

XII FORUM LUTOSŁAWSKIEGO z koncertem symfoniczno-oratoryjnym z cyklu ORLEN Concertante

9 marca 2007r. w Filharmonii Narodowej w ramach XII FORUM LUTOSŁAWSKIEGO odbędzie się koncert z cyklu ORLEN Concertante. Pomysłodawcą i mecenasem koncertów symfoniczno-oratoryjnych jest PKN ORLEN oraz Filharmonia Narodowa.

Podczas tegorocznego ORLEN Concertante, które odbędzie się już 9 marca br. w Filharmonii Narodowej, wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w składzie: Antoni Wit - dyrygent, Shlomo Mintz - skrzypce, Iwona Hossa - sopran, Małgorzata Pańko - mezzosopran, Wojciech Drabowicz - baryton oraz Henryk Wojnarowski - kierownik chóru.

Publiczność, z szerokiego repertuaru wielkich dzieł XX wieku, będzie miała przyjemność usłyszeć: Nokturn i Tarantela op. 28 w oprac. na orkiestrę G. Fitelberga, Karola Szymanowskiego, II Koncert Skrzypcowy, Beli Bartóka, Lachrymae na altówkę i orkiestrę smyczkową op. 48a, Benjamina Brittena, a także - Stabat Mater op. 53 na głosy solowe, chór i orkiestrę Szymanowskiego.

Pierwszy koncert z cykl ORLEN Concertante zatytułowany "Rafał Blechacz swojemu miastu" - odbył się 2 września 2006 w Nakle, rodzinnym mieście Blechacza - wybitnego pianisty młodego pokolenia, stypendysty Koncernu.
PKN ORLEN od wielu lat kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury. W ostatnim czasie firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Koncern wyraża tym samym nadzieję, że jego zaangażowanie w popularyzowanie muzyki Chopina na świecie i wspieranie wybitnych polskich talentów będzie mogło przybrać charakter długofalowy. W 2005 roku PKN ORLEN, jako sponsor XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ufundował stypendium dla najlepszego polskiego pianisty, biorącego udział w konkursie - był nim zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina - Rafał Blechacz. Konkurs Chopinowski to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą. W 2006 roku PKN ORLEN współpracował z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Filharmonią Narodową, Stołeczną Estradą. Wspólnie z naszymi partnerami współorganizowaliśmy Koncert Urodzinowy w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa", Koncert Requiem w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, koncert Rafała Blechacza w Nakle, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Poza tym ufundowaliśmy naszemu stypendyście Rafałowi Blechaczowi fortepian firmy Steinway, o jakim artysta zawsze marzył.

Działania prowadzone przez PKN ORLEN na rzecz promocji muzyki Chopina i wsparcia kariery Rafała Blechacza zostały nagrodzone w polskiej edycji konkursu ARTS&BUSINESS AWARDS. Komisja kwalifikacyjna konkursu w 2006 roku przyznała PKN ORLEN nagrodę "Mecenas Kultury", w kategorii Wydarzenie Roku, za wsparcie realizacji koncertu Rafała Blechacza w jego rodzinnym mieście Nakle.