27.03.2007

Polska firma gigantem Europy Centralnej

PKN ORLEN zwycięzcą rankingu „Giganci Europy Centralnej”, organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Płocka spółka została także uhonorowana tytułem najlepszej firmy w kategorii „Firmy w Polsce”. Statuetkę zwycięzcy przyznaną przez kapitułę rankingu, podczas uroczystej gali odebrał Pan Wojciech Heydel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży.

PKN ORLEN już drugi raz z rzędu cieszy się zwycięstwem w rankingu największych firm Europy Centralnej. Celem rankingu jest promowanie największych i najbardziej efektywnych europejskich przedsiębiorstw, które z sukcesami konkurują zarówno w Polsce, jak i międzynarodowych rynkach. Tegoroczna nagroda została przyznana PKN ORLEN za działania konsolidacyjne sektora paliwowego w Europie Centralnej, a w szczególności za zakup pakietu większościowego litewskiej spółki Mazeikiu Nafta. Kapituła oceniająca dokonania firm zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż PKN ORLEN jako jedna z niewielu firm z sukcesem poszerza swoją międzynarodową działalność, stając się jednym z ważniejszych pracodawców sektora energetycznego w tej części Europy.

Obok PKN ORLEN w gronie 3 największych firm Europy Centralnej znalazły się Skoda Auto AS (II. miejsce) i MOL MAGYAR OLAJ ES GAZIPARI RT (III. miejsce), zaś największymi polskimi firmami obok płockiego koncernu są Telekomunikacja Polska S.A. (II. miejsce) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (III. miejsce).

PKN ORLEN jako aktywny gracz na środkowoeuropejskim rynku paliwowym zakupił w 2006 r. pakiet większościowy litewskiej rafinerii w Możejkach. Była to największa transakcja w historii polskiej gospodarki. Dzięki temu przejęciu potencjał rafinacyjny PKN ORLEN wzrósł o 10 mln ton rocznie, t.j. do 31,7 mln ton, a infrastruktura logistyczna Grupy Kapitałowej ORLEN została wzbogacona m.in. o terminal w Butyndze o mocach przeładunkowych 14 mln ton rocznie.

Od czerwca 2005 r. PKN ORLEN jest także właścicielem czeskiego Unipetrolu. Przejęcie Unipetrolu w ramach konsolidacji europejskiego rynku paliwowego przyniósł firmom obopólne korzyści oraz umożliwił dalsze wzmocnienie potencjału Grupy ORLEN w regionie.

Ranking „Giganci Europy Centralnej” został przygotowany wspólnie z międzynarodową wywiadownią gospodarczą Dan&Bradstreet w oparciu o analizę przedsiębiorstw z 13 krajów Europy Środkowej oraz 17 krajów Europy Zachodniej. Metoda porównawcza posłużyła do ukazania potencjału przedsiębiorstw działających w obu częściach Europy. Ranking opiera się na danych o przychodach ze sprzedaży z roku 2005.

W uroczystej Gali wzięli udział szefowie zwycięskich firm oraz przedstawiciele firm biorących udział w rankingu. Poprzedziła ją konferencja, podsumowująca wyniki rankingu. Gośćmi honorowymi byli m.in. b. prezydent Lech Wałęsa oraz minister gospodarki Piotr Woźniak.

Najlepsze firmy rankingu Giganci Europy Centralnej*:

I. miejsce:
Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna
Sprzedaż w 2005 r. – 10 725,50 mln EUR

II. miejsce:
Skoda Auto AS
Sprzedaż w 2005 r. – 6 528,08 mln EUR

III. miejsce:
MOL MAGYAR OLAJ ES GAZIPARI RT
Sprzedaż w 2005 r. – 6 207,19 mln EUR