06.11.2008

Przywracamy blask arcydziełom malarstwa polskiego

Nowe obrazy Jana Stanisławskiego i Piotra Michałowskiego, nowoczesny sprzęt kontrolujący wilgotność powietrza w Galerii, wymiana szyb w oprawach pasteli, rysunków i grafik, a także najnowocześniejsze oświetlenie do prac konserwatorskich przy obrazach to efekt tylko ostatniego roku współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie i PKN ORLEN.

Program "Przywracamy blask dziełom malarstwa polskiego" został stworzony w ramach Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki współpracy z PKN ORLEN, ostatnio, do zbiorów Galerii trafił pejzaż Jana Stanisławskiego "Wisła pod Tyńcem" i "Portret mężczyzny" Piotra Michałowskiego. Dzieła te uzupełniają istniejące w Muzeum kolekcje tych artystów.

Projekt ma na celu wzbogacanie kolekcji nowymi eksponatami, ale przede wszystkim koncentruje się na ochronie zgromadzonych w Galerii dzieł, należących do kanonu sztuki polskiej. W czasie niemal rocznej współpracy zakupiono szyby Tru Vue Museum Glass, które doskonale chronią eksponowane rysunki, pastele i grafiki przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Wymiana w oprawach zwykłego szkła, na specjalistyczne, rozwiązuje również problemy związane z refleksami utrudniającymi oglądanie obrazów. Do końca września 2008 roku nowe szyby dostały już 123 obiekty z galeryjnych zbiorów, w tym tak cenne, jak kolekcja prac Stanisława Wyspiańskiego.

W pracowniach konserwatorskich Muzeum Narodowego w Warszawie były zawsze prowadzone intensywne prace nad renowacją płócien i ram. W ramach projektu, do Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego, zakupiona została podsufitowa lampa chirurgiczna, w której bardzo czułym świetle można prowadzić precyzyjne zabiegi konserwatorskie przy dziełach malarskich. Wśród odrestaurowanych do tej pory obrazów wymienić można "Portret żony" Henryka Rodakowskiego i "Alarm" Józefa Brandta.

Zapewnienie znajdującym się w Galerii dziełom odpowiedniej wilgotności jest kluczowe. Ze względu na brak klimatyzacji w Muzeum, w ramach projektu, zakupiono 10 nawilżaczy powietrza, które utrzymują właściwą wilgotność względną powietrza w salach Galerii. Jego stabilizacja jest bardzo ważna, ze względu na stan zachowania eksponowanych obrazów.

W ramach projektu "Przywracamy blask dziełom malarstwa polskiego" planowane są kolejne działania. W Galerii Malarstwa Polskiego oprócz szkiców, grafik i obrazów znajduje się również około 170 miniatur. Dzieła te charakteryzują się nie tylko małymi wymiarami, ale niezwykle wrażliwymi tworzywami malarskimi, z których zostały wykonane. Utrzymanie ich w dobrej kondycji, przy jednoczesnym zapewnieniu ekspozycji w Galerii pozbawionej klimatyzacji, jest poważnym problemem dla konserwatorów. Miejsca, w których obecnie przechowywane są miniatury nie spełniają wymogów technicznych, dlatego też rozpoczęte zostały prace mające na celu wykonanie specjalnych - klimatyzowanych gablot.

PKN ORLEN aktywnie wspiera działania dotyczące ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Koncern od 2003 r. współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie. Dotychczas przekazał środki finansowe na inwestycje związane z modernizacją zabezpieczeń technicznych Muzeum. Z tych funduszy zostały unowocześnione zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe, system monitoringu TV i kontroli dostępu do sal wystawienniczych.