30.05.2008

BIOESTER i pakiet dodatków nagrodzone tytułem "Produkt Roku"

BIOESTER i pakiet dodatków produkowany przez PKN ORLEN otrzymały tytuł "Produkt Roku" XV Międzynarodowych Targów Stacja Paliw 2008 w kategorii "Biopaliwa".

Przyznany tytuł to już drugie wyróżnienie, jakim został uhonorowany ten produkt. W lutym bieżącego roku BIOESTER otrzymał główną nagrodę na I Międzynarodowych Targach Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM 2008 w Katowicach, w kategorii "Produkt Chemiczny".

Głównym dostawcą estrów metylowych kwasów tłuszczowych wykorzystywanych do produkcji nagrodzonego BIOESTRU jest Rafineria Trzebinia - spółka należąca do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.

Innowacją zastosowaną przez PKN ORLEN przy produkcji BIOESTRU - paliwa odnawialnego z olejów roślinnych, przeznaczonych dla pojazdów z silnikiem diesla, są specjalne dodatki uszlachetniające, które gwarantują jego najwyższą jakość w całym okresie użytkowania paliwa. Pakiet zastosowany przez Koncern zawiera najbardziej efektywne dodatki z dostępnych na rynku wpływające na poprawę właściwości produktu tak w warunkach niskich, jak i wysokich temperatur, gwarantujące stabilność produktu, zabezpieczające silnika przed korozją i chroniące przed rozwojem życia biologicznego w paliwie.

Zestaw dodatków, który jest jednym z elementów wyróżniających BIOESTER na tle produktów konkurencyjnych, został opracowany w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego S.A. w Płocku.

BIOESTER charakteryzuje się większą smarnością niż olej napędowy, co wpływa na dłuższą żywotność silnika i zabezpiecza aparaturę wtryskową przed nadmiernym zużyciem. Wyższa zawartość tlenu w stosunku do ON zapewnia lepsze spalanie, a wysoka liczba cetanowa (typowo ok. 54) poprawia osiągi silnika. Jakość tego paliwa potwierdzana jest badaniami realizowanymi zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie przez akredytowane laboratoria badawcze. Produkt ten jest poddawany rygorystycznym procedurom kontroli jakości obowiązujących w PKN ORLEN.

BIOESTER spełnia wszelkie wymagania określone w normie PN-EN 14214 oraz przepisy obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Produkt ma korzystny wpływ na środowisko. Przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Spalanie BIOESTRU powoduje zmniejszenie emisji tlenków węgla, cząstek stałych i związków siarki.