31.05.2009

Awans Czachora na Rajdzie Sardynii

Jacek Czachor nabiera tempa w miarę upływu kilometrów przejechanych po górzystych, wyjątkowo technicznych ścieżkach Rajdu Sardynii.  Kapitan ORLEN Team awansował dziś o dwie pozycje. Jakub Przygoński w klasyfikacji generalnej rajdu zajmuje trzynaste miejsce.

Liderem pozostaje Hiszpan Marc Coma przed Francuzem Cyrilem Despres.

Sardynia zaskoczyła dziś zawodników różnorodnością terenu. Podczas części etapu motocykliści rywalizowali po piaszczystym gruncie. Było to szczególnie uciążliwe dla motocyklisty ORLEN Team, Jakuba Przygońskiego. Polak, ze względu na ograniczona widoczność, pomimo dobrego tempa jazdy, nie był w stanie wyprzedzić poprzedzającego go zawodnika.

Nie jestem zadowolony z dzisiejszego dnia. Przede mną startuje Rodrigues, bardzo szybki zawodnik z Portugalii. Jedzie jednak wolniej ode mnie. Doganiam go na odcinkach specjalnych i jadę w jego kurzu. Kiedy jestem już bardzo blisko niego widoczność jest tak słaba, że nie mam możliwości wyprzedzania go. Jest to zbyt niebezpieczne. Tak było przez oba dzisiejsze odcinki specjalne. Jutro znów startuję za Portugalczykiem i mogę liczyć wyłącznie na jego błąd nawigacyjny - powiedział Jakub Przygoński.

Dzisiejsze odcinki nie były długie, za to bardzo techniczne i ciężkie nawigacyjnie. Jechało mi się lepiej niż wczoraj i powoli zaczynam nabierać tempa. Skupiłem się na tym by nie zabłądzić. Jutro rozpoczyna się maraton, będzie to dość nietypowy etap, po raz pierwszy rozgrywany na tym rajdzie. Po pierwszym odcinku specjalnym zakładamy opony dakarowe - tylko ten rodzaj gumy jest w stanie wytrzymać tyle kilometrów. Z pomocy mechaników będziemy mogli skorzystać dopiero przed ostatnim odcinkiem specjalnym rozgrywanym ostatniego dnia. Może to być mordercza przeprawa dla niektórych zawodników - dodał Jacek Czachor.

Jutro zawodnicy rozpoczynają etap maratoński, na którym zabronione jest korzystanie z pomocy mechaników oraz wymiana opon.

Rywalizację ORLEN Team z innymi zawodnikami ze światowej czołówki na trasie Rajdu Sardynii można śledzić oglądając kroniki rajdowe na antenie TVP zaraz po głównym wydaniu Wiadomości Sportowych, a także w Internecie na www.orlenteam.pl

Klasyfikacja generalna po III etapie

1. COMA MARC (ESP) OPENSP 8:02'36
2. DESPRES CYRIL (AND) OPENSP +4'00
3. MANCINI ANDREA (ITA) 450SP +8'52
4. VILADOMS JORDI (ESP) OPENSP +10'40
5. OLIVIER PAIN (FRA) OPENSP +15'53
...
13. PRZYGONSKI JAKUB (POL) OPENSP +29'53
...
26. CZACHOR JACEK (POL) OPENPRO +1:27'07

Program Rajdu Sardynii
Prolog 27 maja odbiór techniczny oraz San Teodoro
Etap I 28 maja San Teodoro-Arbatax
Etap II 29 maja Arbatax-Arborea (Coast to Coast)
Etap III 30 maja Arborea-Arborea (Ring, towards South and Sulcis)
Etap IV 31 maja Arborea-Alghero
Etap V 1 czerwca Alghero-San Teodoro