06.05.2009

Mistrzostwa Świata Sidecar z VERVĄ

PKN ORLEN został sponsorem głównym Mistrzostw Świata Sidecar Motocross - rywalizacji motocykli z wózkami bocznymi - oraz Mistrzostw Europy Quad Motocross. Imprezę w nowej formule i na żywo będzie można podziwiać po raz pierwszy w Polsce w dniach 15-17 maja 2009 na torze motocrossowym w Gdańsku.

Sidecar to nietypowa konwencja zawodów. Uczestnicy ścigają się motocyklami z bocznym koszem, w którym siedzi pasażer. Potężne skoki, efektowne przejazdy bokiem oraz spektakularne kraksy są stałym elementem widowiska. Trasa wyścigu odbywa się na tym samym torze, co eliminacje motocykli solowych. Trudność konkurencji polega z jednej strony na precyzyjnym pokonywaniu przeszkód zlokalizowanych na torze, z drugiej na koordynacji pomiędzy zawodnikami. Kierowca odpowiedzialny jest za jak najszybsze prowadzenie pojazdu, pasażer balansuje pomiędzy koszem a tylną kanapą motocykla podczas poszczególnych ewolucji. Tworzy to bardzo widowiskowe show.

- Patronat nad tą imprezą doskonale wpisuje się w strategię sponsoringową PKN ORLEN. Angażujemy się w najciekawsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia sportowe o międzynarodowej randze. Dzięki temu jesteśmy firmą, która w Polsce jednoznacznie kojarzy się ze sportami motorowymi. Naturalnym partnerem dla imprezy jest VERVA - paliwo wzbogacone, którego unikatowa formuła jest tożsama z pracą w ekstremalnych warunkach, a takie są właśnie zawody Sidecar - powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu PKN ORLEN.

Zawody Sidecar mają długą tradycję i zawsze przyciągały bardzo liczne grupy fanów. Obecnie największą popularnością cieszą się w Europy Zachodniej i Skandynawii. Teraz kibice z Polski będą mogli być świadkami nowej, niekonwencjonalnej formuły tej imprezy.

Gdańska runda Mistrzostw Świata Sidecar Motocross zostanie rozegrana na specjalnie przygotowanym torze spełniającym wszystkie wymogi techniczne narzucone przez organizację FIM.

Program zawodów obejmuje trzy dni. Już od piątku można z bliska przyjrzeć się motocyklom, które wystartują w sobotnich kwalifikacjach i niedzielnych zawodach finałowych.

Harmonogram zawodów

Tor motocrossowy Gdańsk, ul. Borkowska (wjazd od ulicy Starogardzkiej, szosa nr 222)

Piątek 15 maja
14.00 - 20.00 - Przyjazd ekip i odbiór techniczny
16.00 - Odbiór techniczny toru przez federację FIM

Sobota 16 maja
10.00 - 17.00 - Treningi dowolne i klasyfikacje

Niedziela
10.00 - Warm up, indywidualna rozgrzewka zawodników
11.30 - 12.00 - Prezentacja zawodników, którzy zakwalifikowali się do finałów
12.30 - Start pierwszego wyścigu (łącznie rozgrywanych jest pięć wyścigów; w wyścigach 1, 3 i 5 rywalizują Quady, w wyścigach 2 i 4 - Sidecar)
17.40 - Ceremonia dekoracji zwycięzców
18.40 - Podsumowanie i zakończenie zawodów

Biuro Prasowe