22.05.2009

ORLEN Team na starcie Rajdu Sardynii

27 czerwca motocykliści ORLEN Team wystartują w Rajdzie Sardynii - trzeciej rundzie eliminacyjnej motocyklowych Mistrzostw Świata rajdów terenowych cross country. Jest to jedyny rajd należący do cyklu rozgrywany w Europie.

W najbliższą środę w miejscowości San Teodoro motocykle ORLEN Team przejdą odbiór techniczny, po którym zawodnicy staną do rywalizacji na prologu rozgrywanym na stromej, kamienistej skarpie. Rajd składa się z pięciu etapów. Dwa ostatnie stanowią odcinek maratoński, na którym zabronione jest korzystanie z pomocy mechaników oraz wymiana opon. Na liście zgłoszeniowej rajdu widnieje 80 załóg.

Kapitan ORLEN Team, Jacek Czachor, który jest obecnie na czwartej pozycji w klasyfikacji łącznej do Mistrzostw Świata zapowiada walkę o kolejne punkty.

Jak wynika z informacji przesłanych nam przez organizatora tegoroczny rajd będzie zupełnie inny niż poprzednie jego edycje. Odcinki specjalne będą dość długie, a odległości pomiędzy punktami tankowania wynoszą 150 km. Oznacza to konieczność posiadania większych zbiorników paliwa. Trasa poprowadzi przez górzyste tereny, nie spodziewam się jednak zbyt wielu bardzo technicznych partii, gdzie będzie trzeba jechać na maksymalnie pierwszym, bądź drugim biegu. Rajd będzie raczej składać się z szybkich, szutrowych prostych. Eliminację na Sardynii traktuję jako solidny trening przed Rajdem dos Sertoes rozgrywanym w Brazylii. Chciałbym jak najszybciej osiągnąć swoje dobro tempo, którym potrafię jechać w rajdach enduro. Mam nadzieję, że stanie się to od razu po pierwszej próbie - powiedział Jacek Czachor.

Dobra pozycja zajęta przez drugiego Polaka - Jakuba Przygońskiego - w pierwszym rajdzie sezonu zapewniła mu 15 punktów i dziesiąte miejsce w łącznej klasyfikacji FIM. Pomimo nieukończenia Rajdu Tunezji, na skutek nietypowej awarii (pęknięta rama motocykla), młody zawodnik ORLEN Team nadal ma duże szanse na wysoką pozycję w mistrzostwach.

W Sardynii jedziemy motocyklami o mniejszych gabarytach i mniejszej pojemności silnika. Rajd będzie miał specyfikę typowo terenową. Prowadzi kamienistymi, wąskimi ścieżkami po wyboistych drogach. Na starcie pełna plejada gwiazd. Zostało zgłoszonych dziesięciu czołowych zawodników Dakaru. Zaczynam się czuć pewniej na pustyni i tam jestem w stanie rywalizować z najlepszymi zawodnikami. Tutaj, na Rajdzie Sardynii będzie jednak dla mnie ciężej. Nie jestem zwolennikiem kamienistych, górskich tras - powiedział Jakub Przygoński.

Rywalizację ORLEN Team z innymi zawodnikami ze światowej czołówki na trasie Rajdu Sardynii można śledzić oglądając kroniki rajdowe na antenie TVP zaraz po głównym wydaniu Wiadomości Sportowych, a także w Internecie na www.orlenteam.pl

Program Rajdu Sardynii

Prolog 27 maja odbiór techniczny oraz San Teodoro
Etap I 28 maja San Teodoro-Arbatax
Etap II 29 maja Arbatax-Arborea (Coast to Coast)
Etap III 30 maja Arborea-Arborea (Ring, towards South and Sulcis)
Etap IV 31 maja Arborea-Alghero
Etap V 1 czerwca Alghero-San Teodoro