28.05.2009

Rajd Sardynii: Ciężka przeprawa przez góry

Wg nieoficjalnych wyników motocykliści ORLEN Team zajęli odpowiednio: Jakub Przygoński 16., a Jacek Czachor 33. miejsce podczas pierwszego etapu Rajdu Sardynii, trzeciej rundy tegorocznych Mistrzostw Świata.

Zwycięstwo etapowe odniósł Cyrli Despres. Odcinek poprowadzony był po stromej, bardzo kamienistej górskiej ścieżce. Zawodnicy spędzili na jego trasie ponad 11 godzin, gdyż jeden z właścicieli ziemi, przez którą wytyczona była pierwotnie trasa zażądał niebotycznie wysokiej sumy za przejazd zawodników.

Dzisiejszy przejazd trwał bardzo długo. Startowałem o 8 rano, a skończyłem około 7 wieczorem. Organizator musiał zmienić trasę, gdyż jeden z właścicieli ziemi zabronił przejazdu. Straciliśmy około 1,5 godziny zanim nowy OS został wytyczony. Pierwszy odcinek jechało mi się źle. Dopiero na drugim zacząłem wyczuwać motocykl, który wreszcie odpowiednio hamował, a zawieszenie pracowało prawidłowo. Teren na tej wyspie jest bardzo trudny. Cały czas są podjazdy i kamienie. Trasa prowadzi wąskimi dróżkami między drzewami. Jedzie się dość wolno, ale i na tak trudnym terenie trzeba dać z siebie wszystko – powiedział Jakub Przygoński.

Jacek Czachor na drugiej próbie sportowej dzisiejszego etapu popełnił błąd. Polski motocyklista zbyt wcześnie skręcił i musiał szukać prawidłowej drogi. W tym samym miejscu pogubili się inni zawodnicy, którzy nagle pojawili się jadąc pod prąd odcinka, prosto na kapitana ORLEN Team.

Był to bardzo trudny dzień i niezwykle techniczna trasa. Dziesięć pierwszych kilometrów wymagało szczególnej precyzji w nawigowaniu. Na trasie przebywałem ponad 11 godzin. Non stop jechaliśmy stromymi zjazdami i podjazdami. Cały czas trzeba było jechać agresywnie na stojąco i zmieniać biegi. Odcinki specjalne były bardzo kamieniste. Tak będzie prawdopodobnie wyglądał cały rajd – powiedział Jacek Czachor na mecie.

Jutro drugi etap rajdu Sardynii. Biegnie on pomiędzy dwoma wybrzeżami z Arbatax do Arborea. Przed zawodnikami 350 km trasy.

Rywalizację ORLEN Team z innymi zawodnikami ze światowej czołówki na trasie Rajdu Sardynii można śledzić oglądając kroniki rajdowe na antenie TVP zaraz po głównym wydaniu Wiadomości Sportowych, a także w Internecie na www.orlenteam.pl

Program Rajdu Sardynii

Prolog 27 maja odbiór techniczny oraz San Teodoro
Etap 28 maja San Teodoro-Arbatax
Etap 29 maja Arbatax-Arborea (Coast to Coast)
Etap III 30 maja Arborea-Arborea (Ring, towards South and Sulcis)
Etap IV 31 maja Arborea-Alghero
Etap V 1 czerwca Alghero-San Teodoro