29.09.2009

PKN ORLEN sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

PKN ORLEN, podjął się roli sponsora wyjątkowego wydarzenia artystycznego - XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Firma sponsoruje również transmisje radiowe, oraz imprezy towarzyszące konkursowi. Fundacja ORLEN Dar Serca będzie także fundatorem stypendium dla reprezentanta Polski, który zajmie najwyższe miejsce w klasyfikacji.

PKN ORLEN, jako odpowiedzialny uczestnik życia publicznego, postanowił kompleksowo wesprzeć tegoroczny Konkurs. Zaangażowanie się w projekty z nim związane jest kontynuacją misji mającej na celu ochronę dziedzictwa narodowego jakim jest muzyka Chopina.

Firma współfinansowała wcześniej zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis Etiudy, złożony z trzech stron utworu zapisanego ręką Chopina, zawiera podpis kompozytora oraz datę informującą o czasie ukończenia utworu: „FChop Paryż Sierp. 6, 1832”. PKN ORLEN przekazał manuskrypt Mistrza w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w 1927 roku i jest jedną z najstarszych tego typu imprez muzycznych na świecie. Powszechnie postrzegany jest jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych cieszących się wielką renomą i uznaniem. Wydarzenie to nie tylko stwarza okazję do rywalizacji wśród młodych artystów. To także miejsce wymiany poglądów na temat kondycji kultury w ogóle, możliwość spotkań krytyków, muzykologów, przedstawicieli świata mediów, gospodarki, polityki i melomanów z całego świata.

Tegoroczny Konkurs będzie wyjątkowy ponieważ zgłosiła się do niego rekordowa liczba uczestników. Do eliminacji XV edycji przystąpiło aż 323 pianistów, spośród których do ścisłego finału przejdzie 12.
Obok nagród regulaminowych, przyznawanych przez jury tradycyjnie przyznawane są nagrody pozaregulaminowe. W tym roku Fundacja ORLEN Dar Serca przekaże stypendium dla reprezentanta Polski, który zyska najwyższą notę w Konkursie. Fundacja wesprze finansowo najlepszego Polaka, pozostawiając w gestii samego pianisty i jego opiekuna sposób wykorzystania stypendium. Przeznaczone przez PKN ORLEN fundusze będą dla wyróżnionego szansą na doskonalenie swoich umiejętności u najlepszych mistrzów na świecie oraz rozwijanie zdolności w możliwie najlepszych warunkach.

Konkursom Chopinowskim od lat towarzyszą liczne imprezy: koncerty okolicznościowe, przedstawienia, spotkania i dodatki prasowe.
PKN ORLEN został wyłącznym sponsorem transmisji i relacji w Programie II Polskiego Radia - jedynej stacji w Polsce, w której można będzie usłyszeć wszystkie transmisje koncertów. Cieszą się one zawsze bardzo dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy.

Koncern jest wyłącznym sponsorem dodatku do Rzeczpospolitej, poświęconego tegorocznej edycji Konkursu, jego historii, artystom oraz największym indywidualnościom. Do wkładki, która ukaże się 1 października br., będzie dodana wyjątkowa płyta z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego.

ORLEN jest także wyłącznym partnerem cyklu koncertów i prowokacji OPEN FOR CHOPIN organizowanych we współpracy z Radiem RMF Classic. Podczas cyklu imprez, które odbędą się w Warszawie (1 października), Gdyni (9 października), Wrocławiu (14 października) i Szczecinie (22 października) mieszkańcy tych miast będą mieli okazję usłyszeć muzykę Chopina zarówno w tradycyjnym wydaniu jak i niekonwencjonalnym – jazzowym. Na koncertach wystąpią Janusz Olejniczak, Bartłomiej Kominek oraz Urszula Dudziak z córką Miką Urbaniak. Zapowiedzią koncertów w każdym z miast będą eventy-prowokacje, których celem będzie zwrócenie uwagi na osobę Chopina i imprezy związane z jego muzyką.