03.11.2010

PKN ORLEN wśród liderów „Top 250 Global Energy Company”

PKN ORLEN znalazł się na 2. pozycji w kategorii "Refining&Marketing" obejmującej kraje środkowo wschodniej Europy i Afryki, światowego rankingu "Top 250 Global Energy Company". W klasyfikacji globalnej Koncern zajął w tej kategorii 8. miejsce. Organizatorem rankingu jest firma Platts, światowy lider w dostarczaniu informacji o sektorze energetycznym. 

"TOP 250 Global Energy Company 2010"  został opracowany na podstawie dogłębnej oceny wyników finansowych za 2009 rok, w szczególności uwzględniający takie dane jak: wartość aktywów, przychód, zysk i zwrot z zainwestowanego kapitału.

 - Wyniki rankingu potwierdzają wysoką pozycję PKN ORLEN zarówno w ujęciu europejskim, jak i globalnym. Klasyfikacja świadczy  o coraz większej rozpoznawalności największej polskiej firmy i dostrzeganiu efektów naszej działalności w światowym wymiarze powiedział Prezes Zarządu PKN ORLEN, Jacek Krawiec - Liczymy na to, iż pomyślna finalizacja naszych planów w zakresie energetyki i wydobycia uplasuje Koncern na jeszcze wyższych pozycjach w przyszłości - dodał.

Twórcy "TOP 250" wyróżnili najlepsze osiągnięcia w podziale na poszczególne branże oraz w ujęciu regionalnym. PKN ORLEN zajął 2. miejsce w kategorii "Refining&Marketing" w krajach EMEA (European, Middle Eastern and African Companies), 8. miejsce w  tej samej kategorii w ujęciu globalnym oraz 47. miejsce w ogólnym podsumowaniu wyników finansowych w krajach EMEA. W klasyfikacji generalnej PKN ORLEN zajął 118. pozycję.

Platts należy do grupy The McGraw-Hill – światowego lidera w na rynku informacyjnym. Platts specjalizuje się w przetwarzaniu danych o rynku energetycznym i przemysłowym. Dostarcza bieżące informacje, analizy  o branży rafineryjnej, energetycznej (gaz, prąd, elektrownie  nuklearne, alternatywne zasoby energii, metale) do ponad 150 krajów na całym świecie.