09.03.2010

VERVA RACING TEAM NA START!!!

Pierwszy w polskiej historii sportów motorowych zespół wyścigowy, stworzony przez PKN ORLEN S.A., będzie rywalizował  z zawodnikami z całego świata w legendarnych zawodach Porsche Supercup, rozgrywanych tuż przed wyścigami Formuły 1. Debiut VERVA Racing Team już 12 marca na torze w Bahrajnie!

Ryk samochodowych silników, pod maską ponad 400 KM, czołowi kierowcy wyścigowi świata, kilkadziesiąt legendarnych Porsche 911 na jednym torze, adrenalina, rywalizacja, emocje. Tak można w skrócie opisać najbardziej prestiżowy z markowych cyklów pucharowych, Porsche Supercup, w którym wystartuje VERVA Racing Team.

Powołanie przez PKN ORLEN tego zespołu to przedsięwzięcie na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę. Po raz pierwszy w historii, w tak prestiżowych zawodach, będzie ścigał się polski team. Zawodnicy tego cyklu pucharowego startują bowiem tuż przed wyścigami Formuły 1. Sprinterski charakter zawodów, świetna oprawa oraz bliskość legendarnej F1 przyciąga na widownię setki tysięcy osób, a przed telewizory miliony widzów. Starty w tych zawodach to olbrzymi prestiż dla  kierowców, reprezentujących biało-czerwone barwy, którzy będą mieli szansę zmierzenia się z najlepszymi zawodnikami na świecie w swojej kategorii.

- Zaangażowanie PKN ORLEN w wyścigi Porsche to nasza inwestycja w rozwój utalentowanych polskich zawodników. Wierzę, że ten zespół już w pierwszym sezonie startów da polskim kibicom wyścigów samochodowych wiele satysfakcji - mówi Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN zdecydował o powołaniu VERVA Racing Team, aby dać młodym polskim zawodnikom szansę osiągnięcia międzynarodowego sukcesu, w sporcie motorowym, na miarę Roberta Kubicy. Zawody tej serii wyścigów Porsche są jednym z najlepszych miejsc do zrealizowania tego celu.

- Nasze zaangażowanie w ten cykl pucharowy Porsche to także naturalna konsekwencja prowadzonych przez PKN ORLEN projektów marketingu sportowego takich jak np.: ORLEN Team. Przeprowadzone badania marketingowe pokazują, iż marce VERVA potrzebna jest równoległa platforma komunikacji, która wzmacniałaby jej wizerunekDlatego też zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie projektu związanego z wyścigami samochodowymi. Jesteśmy przekonani, że obecność naszego zespołu w prestiżowych zawodach Porsche Supercup wzmocni postrzeganie paliw VERVA jako marki prestiżowej, innowacyjnej, wyznaczającej trendy  i gwarantującej najlepsze osiągi - dodaje Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu w PKN ORLEN.

W barwach VERVA Racing Team wystartuje dwóch kierowców: 19-letni Jakub Giermaziak i 22-letni Robert Lukas. Obaj są młodzi, ale mają już duże doświadczenie w różnych dziedzinach motosportu m.in.: kartingu, Formule 2.0 oraz Porsche Carrera Cup.

- Po raz pierwszy w historii, w tak prestiżowych zawodach, będzie ścigał się polski team. Jest to więc debiut zarówno PKN ORLEN, jak i młodych polskich kierowców w tak wymagającej serii wyścigowej. Trzymajmy wszyscy kciuki za ich sukcesy - dodaje Prezes Jacek Krawiec.

- To debiut zarówno PKN ORLEN, jak i młodych kierowców w tak wymagającej serii wyścigowej. W tym roku najważniejsze jest zdobycie doświadczenia, zapoznanie się z tą serią wyścigów, samochodem, stylem jazdy konkurentów i specyfiką torów, na których rozgrywane będą zawody. Co nie oznacza, że nie liczymy na dobre wyniki - mówi Prezes Jacek Krawiec.

Teraz przed kierowcami VERVA Racing Team dziesięć wymagających startów na torach w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Pierwszy wyścig już 12 marca w Bahrajnie.

Więcej informacji udziela:
Agnieszka Sakowicz, tel. 604 555 997, e-mail: a.sakowicz@bss75.pl

REKRUTACJA DO VERVA RACING TEAM

W wyborze kierowców do testów PKN ORLEN opierał się na opiniach ekspertów w dziedzinie sportów motorowych. Została powołana specjalna Rada Ekspertów, pod przewodnictwem Krzysztofa Hołowczyca, w składzie: Jacek Czachor, Mikołaj Sokół, Cezary Gutowski, Sean Edwards. Rekrutacja do zespołu wyścigowego VERVA Racing Team odbyła się dwuetapowo. Pierwszym etapem była selekcja polskich kierowców wyścigowych i wybór zawodników, którzy zaproszeni zostali do kolejnego etapu – testów. Rada przeprowadziła analizę doświadczenia, wyników sportowych, a przede wszystkim potencjału polskich zawodników. Każdy z ekspertów, korzystając ze swojej wiedzy, przygotował listę swoich kandydatów do grona kierowców VERVA Racing Team. Na podstawie analizy kandydatur powstała ostateczna lista pięciu kierowców, którzy zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich umiejętności w praktyce. Znaleźli się na niej: Karol Basz, Łukasz Błaszkowski. Jakub Giermaziak, Robert Lukas, Maciej Steinhof.

Profesjonalne testy zorganizowano pod koniec stycznia na torze Ricardo Tormo w hiszpańskiej Valencii. Samochody (Porsche 911 GT3 o mocy 420 KM) przygotowali mechanicy z zespołu Motopark Academy, który ma wieloletnie doświadczenie w różnych seriach wyścigowych. Każdy z  kierowców miał do przejechania 21 okrążeń. Czas, do którego odnoszone były wyniki zaproszonych kierowców, ustalił na początku testów przejazd Sean’a Edwards’a, doświadczonego zawodnika Porsche Mobil1 Supercup, syna byłego kierowcy F1.

Rywalizację obserwowali oczywiście członkowie Rady Ekspertów.

- Naprawdę trudno nam było wybrać dwóch kierowców. Mieliśmy do czynienia z zawodnikami o podobnych umiejętnościach, z olbrzymim talentem do jazdy. Śmiało mogę powiedzieć, że zespół testowy to najlepsi zawodnicy wyścigowi w Polsce - mówi Krzysztof Hołowczyc.

Rada Ekspertów przy podejmowaniu decyzji analizowała kilkanaście różnych parametrów, z których najważniejszym był czas, jaki zawodnicy osiągnęli na torze oraz poprawa wyników kolejnych okrązeń. Najszybciej, tor Ricardo Tormo, pokonał Jakub Giermaziak, który w swoim najlepszym przejeździe osiągnął wynik tylko minimalnie gorszy od Sean’a Edwards‘a. Drugi był Robert Lukas.

Zawodnicy VERVA Racing Team przyznają, że czują debiutancką tremę.

- Ale jednocześnie powołanie do VRT to ogromne wyróżnienie. Mówiąc językiem sportowym to „kop“, dzięki któremu idziemy w górę, pniemy się po szczeblach sportowej kariery. ogromna szansa na rozwój. Z chęcią zmierzymy się z tym wyzwaniem - mówią Jakub Giermaziak i Robert Lukas.

Kalendarium wyścigów:

Bahrain 12-14 marca
Barcelona 7-9 maja
Monaco 13-16 maja
Valencia 25-27 czerwca
Silverstone 9-11 lipca
Hockenheim 23-25 lipca
Hungaroring 30 lipca-1 sierpnia
Spa 27-29 sierpnia
Monza 10-12 września

Więcej materiałów do pobrania ze strony:
www.vervaracingteam.pl