21.12.2011

PKN ORLEN sponsorem narodowej wyprawy na Gasherbrum I

„Zimowa wyprawa - Gasherbrum I 8068 m 2011/2012” będzie próbą dokonania pierwszego w historii zimowego wejścia na ten pakistański ośmiotysięcznik. PKN ORLEN jako sponsor generalny wesprze czteroosobową polską załogę  w składzie: Artur Hajzer, Janusz Gołąb, Adam Bielecki i Agnieszka Bielecka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Decyzja o wsparciu przez PKN ORLEN "Zimowej wyprawy - Gasherbrum I 8068 m 2011/2012” oraz jej organizatora - Polski Związek Alpinizmu - jest konsekwencją długofalowej strategii firmy polegającej na angażowaniu się w szczególnie istotne dla Polaków wydarzenia sportowe.

- Cieszę się, że możemy wesprzeć polską załogę, która zamierza podjąć się jednego z najtrudniejszych zadań współczesnego himalaizmu. Mam nadzieję, że PKN ORLEN przyczyni się do sukcesu polskich alpinistów. Będziemy z zaciekawieniem obserwować ich zmagania i trzymać kciuki za powodzenie tej jednej z najważniejszych zimowych wypraw tego sezonu - powiedział Leszek Kurnicki, Dyrektor Wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej.

Gasherbrum I leży na terytorium Pakistanu. Mierzący 8068 m.n.p.m. szczyt jest jednym z czterech ośmiotysięczników leżących w Karakorum w rejonie K-2 przy lodowcu Baltoro. Panują tutaj znacznie trudniejsze warunki pogodowe niż w Himalajach, gdyż ten łańcuch górski jest znacznie bardziej wysunięty na północ. Temperatury powietrza na wysokości powyżej 7000 oscylują średnio w granicach minus 45 stopni Celsjusza. Odczucie zimna potęgują często nawiedzające ten region silne huragany, które wieją ze średnią prędkością 120 km/h. Daje to odczuwalną temperaturę na poziomie minus 70 stopni Celsjusza.

Do tej pory odbyło się 16 wypraw zimowych w ten rejon i jak dotychczas tylko raz udało się zdobyć tu szczyt ośmiotysięczny.

- Marzeniem każdego alpinisty jest zdobycie  niepokonanych dotąd zimą ośmiotysięczników osadzonych na terytorium Pakistanu. Wśród nich znajduje się właśnie Gasherbrum I, z którym będziemy mogli się zmierzyć już za niespełna miesiąc. Mówi się, że szanse na powodzenia naszej misji oscylują w okolicach 30%, wydaje się nam jednak, że posiadając tak silnego sponsora jakim jest PKN ORLEN wzrastają one o co najmniej kilka punktów procentowych - mówi Artur Hajzer.

"Zimowa wyprawa - Gasherbrum I 8068 m  2011/2012" odbędzie się w dniach 28 grudnia 2011 r. – 26 marca 2012 r. To w nadchodzącym roku jedno z pięciu tego typu przedsięwzięć na świecie.