16.11.2011

Pierwszy dyrektor płockiej rafinerii uhonorowany

Aleja im. Pawła Nowaka i tablica poświęcona jego pamięci uhonorują postać pierwszego dyrektora Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, dzisiejszego Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku. W najbliższą sobotę o godz. 10.00 nastąpi uroczyste nadanie nazwy ulicy oraz odsłonięcie postumentu z pamiątkową tablicą.

Aleja jest zlokalizowana między ulicami: Tysiąclecia i Kobylińskiego i stanowi przedłużenie Pasażu Antoniego Roguckiego. Nadanie jej imienia Pawła Nowaka nastąpiło z inicjatywy Stowarzyszenia Płockich Naftowców. Koncern został fundatorem postumentu z pamiątkową tablicą, który zostanie odsłonięty w ciągu Alei.

Paweł Nowak był pierwszym Dyrektorem Naczelnym płockiego zakładu (ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych). Sprawował swoją funkcję w latach 1959-1967. Tworzył zakład od podstaw, nadzorował uruchomienia infrastruktury i pierwszych instalacji produkcyjnych. Była to postać charyzmatyczna, cieszył się sympatią i niekwestionowanym autorytetem wśród podwładnych. Wychował liczną kadrę, która w latach późniejszych budowała i uruchamiała kolejne obiekty zakładu, zachowując pamięć o swoim Szefie i Nauczycielu.