31.08.2011

Akcja Fundacji ORLEN - DAR SERCA na rzecz bezpieczeństwa dzieci

Każdy kierowca musi zachować szczególną ostrożność, gdy widzi pojazdy przewożące dzieci - apeluje w kampanii „Dziecko w drodze” Fundacja - ORLEN DAR SERCA. Organizatorzy akcji apelują więc, aby pojazdy, w których znajdują się dzieci, były szczególnie oznakowane. Dlatego już od 1 września wszyscy kierowcy, którzy tankują na stacjach ORLEN i Bliska, otrzymają specjalną naklejkę informacyjną związaną z akcją.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do ponad 4 tysięcy wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do lat 14. Życie straciło w nich ponad sto dzieci, a przeszło 4,5 tys. zostało rannych. Najczęściej, wypadki te są skutkiem zaniedbań osób dorosłych oraz niewłaściwego zabezpieczenia dziecka w samochodzie.

- Naszą akcją chcemy przypominać uczestnikom ruchu drogowego o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na auta przewożące dzieci. Okres roku szkolnego to wzmożony ruch i pośpiech. Dlatego chcemy przypomnieć, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Liczymy, że nasza akcja, w której rozdajemy naklejki „Dziecko w drodze”, obudzi ostrożność i wyobraźnię wśród kierujących pojazdami - mówi Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji ORLEN - DAR SERCA.

Naklejki na szybę, informujące o przewożeniu dziecka w samochodzie, będą rozdawane kierowcom na stacjach paliw sieci PKN ORLEN oraz BLISKA w całej Polsce od dnia rozpoczęcia roku szkolnego.

Fundacja ORLEN - DAR SERCA, oprócz stałej opieki nad dziećmi z Rodzinnych Domów Dziecka, prowadzi także programy związane z bezpieczeństwem dzieci i edukacją w zakresie prawidłowego zachowania na drodze. Fundacja była m.in. partnerem ogólnopolskiej kampanii „Zebra w paski też nosi odblaski”, organizowanej przez policję.

Akcja „Dziecko w drodze” jest efektem współpracy Fundacji ORLEN - DAR SERCA i PKN ORLEN w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Koncern prowadzi od kilku lat znaną kampanię społeczną „ORLEN. Bezpieczne drogi”, natomiast Fundacja wspiera działania policji i wspólnie z nią organizuje projekty edukacyjne. Ostatnio były to zajęcia „Letniej Akademii Małego Policjanta” prowadzone dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka uczestniczących w wakacjach w nadmorskim Mrzeżynie.

Fundacja ORLEN – DAR SERCA była jedną z pierwszych na polskim rynku tzw. fundacji korporacyjnych. Powołana została przez PKN ORLEN 20 sierpnia 2001 roku. Najważniejszym programem Fundacji jest wszechstronna pomoc dzieciom z Rodzinnych Domów Dziecka, z której korzysta obecnie ponad 2000 wychowanków z ok. 260 placówek z całej Polski. Fundacja prowadzi także działalność w obszarze edukacji i wychowania. Wspiera stypendiami zdolnych i ambitnych uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie realizuje program ogólnopolski oraz dwa projekty lokalne, skierowane do społeczności Płocka i powiatu płockiego. Współpracując z policją, strażą pożarną oraz jednostkami służb medycznych, Fundacja przyczynia się do zwiększania świadomości i wiedzy w zakresie ratownictwa i ochrony zdrowia, szczególnie, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo.