14.01.2011

ORLEN sprzeda BP paliwa za 5,5 mld złotych

PKN ORLEN podpisał z BP Europa SE największy w historii relacji handlowych obu firm kontrakt na hurtowe dostawy paliw na rynek polski. Jednocześnie jest to najwyższy pod względem wartości kontrakt na paliwa zawarty w tym roku w Polsce. Wartość umowy wynosi 5,5 mld złotych.

W sumie tegoroczne kontrakty PKN ORLEN z zagranicznymi sieciami stacji na sprzedaż paliw, tylko w Polsce wynoszą około 9 mld złotych. Poza umową z BP, w pierwszych dniach stycznia Koncern zawarł umowy z Lukoil Polska i Statoil Polska o łącznej wartości 2,4 mld złotych. Umowy handlowe z BP oraz Statoil stanowią kontynuację współpracy z roku ubiegłego, natomiast kontrakt z Lukoil Polska oznacza wznowienie współpracy po rocznej przerwie. Koncern na bazie 3-letniej umowy podpisanej w roku 2008, kontynuuje również współpracę z fińskim Neste.

- Umowa potwierdza, że jesteśmy najlepszym partnerem dla znaczących operatorów na polskim rynku paliwowym. Cieszę się, że nasi kontrahenci doceniają wysoką jakość produktów PKN ORLEN, płynność dostaw, a także naszą rozbudowaną  infrastrukturę magazynową i przesyłową. Optymalnie wynegocjowane warunki handlowe gwarantują, że współpraca będzie korzystna dla obu stron - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Sieć stacji paliwowych BP w Polsce liczy ponad 400 obiektów segmentu Premium. Jest to największy zagraniczny operator na polskim rynku paliw. PKN ORLEN będzie dominującym dostawcą paliw dla BP Polska w roku 2011. Współpraca obu firm na bazie rocznych umów ma już 10 letnią historię, a poziom obrotów wzrósł w tym okresie ponad czterokrotnie. Równocześnie BP Europa SE oddział w Niemczech jest jednym z dostawców paliw do sieci stacji „Star”, której właścicielem i operatorem jest spółka ORLEN Deutschland.