17.08.2012

Lekkoatleci znów na starcie

Memoriał Kamili Skolimowskiej jest jedną z największych i najlepiej obsadzonych imprez lekkoatletycznych w Polsce. Tegoroczna edycja gościć będzie plejadę gwiazd polskich oraz zagranicznych. Swój start, poza zawodnikami Grupy Sportowej ORLEN, potwierdzili: południowoafrykański biegacz - Oscar Pistorius, rosyjska młociarka - Tatiana Lysenko, amerykański lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą - Reese Hoffa, dyskobole - Estończyk Gerd Kanter oraz Litwin Virgilijus Alekna, kanadyjski kulomiot - Dylan Armstrong, kubański tyczkarz - Lazaro Borges oraz sprinter z Jamajki specjalizujący się w biegach na 200 metrów - Warren Weir. Sponsorem III Memoriału Kamili Skolimowskiej jest PKN ORLEN.

W zawodach, które odbędą się 19 sierpnia 2012 na stadionie „Orzeł” w Warszawie, udział wezmą  lekkoatleci Grupy Sportowej PKN ORLEN - obok medalistów z Londynu, Tomasza Majewskiego i Anity Włodarczyk, wystartują: Piotr Małachowski, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.

Tegoroczna impreza lekkoatletyczna będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy odbędzie się  Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej dla dzieci do 16 roku życia.

PKN ORLEN aktywnie angażuje się we wsparcie dużych przedsięwzięć sportowych, które budzą największe emocje wśród Polaków. Koncern jest sponsorem generalnym polskiej reprezentacji lekkoatletycznej oraz Ruchu Olimpijskiego, ponadto wspiera indywidualnie rozwój utalentowanych zawodników. Dodatkowo PKN ORLEN jest partnerem cyklu Czwartków Lekkoatletycznych – największej imprezy sportowej w Polsce dla dzieci i młodzieży. Od 10 lat spółka konsekwentnie wspiera też sporty motorowe, które w naturalny sposób wpływają na wizerunek PKN ORLEN jako jednego z największych producentów i dystrybutorów paliw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Memoriał Kamili Skolimowskiej, którego sponsorem został PKN ORLEN, organizowany jest od 2009 roku na stadionie Warszawskiej Skry w miejscu, w którym Kamila wystartowała po raz pierwszy oraz ustanowiła rekord Świata juniorek. Pierwsza edycja tego wydarzenia przyciągnęła sportowców z całego świata, a kibice mieli możliwość podziwiania najwybitniejszych młociarzy i młociarek.

Sylwetka Kamili Skolimowskiej

W 1997 r. została mistrzynią Europy juniorów, a dwa lata później mistrzynią Świata juniorów. Mając niespełna 18 lat wystartowała w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000), gdzie zwyciężyła bijąc jednocześnie rekord Polski oraz rekord Świata juniorek (71,16m). Stała się tym samym najmłodszą polską złotą medalistką Olimpijską. W mistrzostwach Europy w Monachium (2002 r.) zdobyła srebrny medal, a w Goeteborgu (2006 r.) brąz.

Niestety, niespodziewanie odeszła od nas 18 lutego 2009 r. z powodu zatoru płucnego podczas zgrupowania  lekkoatletycznego w Portugalii.