15.05.2013

ORLEN czempionem polskiej gospodarki

PKN ORLEN pozostaje liderem rankingu największych przedsiębiorstw Tygodnika Polityka Lista 500 nieprzerwanie od 1999 roku.  W tegorocznym zestawieniu Koncern sklasyfikowano na pierwszej pozycji z przychodami ze sprzedaży przekraczającymi 88 mld zł. To ponad 10 mld zł więcej niż w ubiegłorocznym zestawieniu. W rankingu zostało sklasyfikowanych jeszcze 8 spółek z Grupy Kapitałowej ORLEN. Wszystkie odnotowały awans w klasyfikacji generalnej.

PKN ORLEN to także lider rankingu 50 największych polskich eksporterów z przychodami z eksportu przekraczającymi ponad 38 mld zł. To niemal pięciokrotnie większy wskaźnik wpływów niż drugiej firmy w branży paliwowej. Koncern został także wyróżniony przez niezależnych ekspertów po raz drugi z rzędu „Srebrnym Listkiem CSR”.

Palmę pierwszeństwa od pierwszej edycji zestawienia Lista 500, która się ukazała w 1993 roku utrzymywali także poprzednicy prawni PKN ORLEN. Najpierw liderem była w pierwszych latach Centrala Produktów Naftowych, następnie Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne, potem Petrochemia SA, a po fuzji z CPN  już Polski Koncern Naftowy ORLEN. Jak czytamy w Polityce, „to właśnie ten gigant lideruje Pięćsetce nieprzerwanie od 1999 r. i nic nie wskazuje na to, żeby komukolwiek szybko udało się go strącić ze szczytu”.

Tylko jeden jedyny raz w historii rankingu, spółce spoza branży paliwowej udało się zająć pierwsze miejsce w zestawieniu. Było to w 1998 r., gdy największe przychody wykazała firma z branży Elektroenergetycznej, która według autorów zestawienia wykorzystała wówczas moment przekształceń w sektorze paliwowym, i już nigdy więcej tej zdobyczy nie powtórzyła.

Na jubileuszowej bo już dwudziestej edycji Lista 500 w klasyfikacji generalnej i to w pierwszej dwusetce znalazły się również spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ORLEN. Najwyżej, bo na 18 miejscu sklasyfikowano Orlen Paliwa (ub.r. 21), na 75 - Anwil Włocławek (ub.r. 79), na 82 pozycji umieszczono Orlen PetroTank (ub.r. 83), 128 ORLEN Gaz (ub.r. 152), 155 – ORLEN Asfalt (ub.r. 170), 173 – Petrolot (ub.r. 192), 176 – Rafinerię Trzebinia (ub.r. 186), a na 196 – Orlen Oil (ub.r. 217), który został podobnie jak PKN ORLEN wyróżniony srebrnym listkiem CSR.

Największy awans w zestawieniu, bo aż o 24 pozycje odnotowała Spółka ORLEN GAZ. Równie wysoki wzrost na liście zanotowała Spółka Orlen Oil, którą tym razem umieszczono w zestawieniu o 21 miejsc wyżej.