16.05.2013

ORLEN najlepiej zarządzaną firmą sektora naftowego w regionie

Niezależni analitycy wiodących międzynarodowych banków, firm konsultingowych i instytutów badawczych biorący udział w 9. edycji rankingu “Best CEE Companies” brytyjskiego magazynu finansowego Euromoney, uznali PKN ORLEN za najlepiej zarządzaną firmę w Europie Środkowo-Wschodniej w kategorii oil/gas/chemicals/petrochemicals. Po raz pierwszy Koncern pojawił się w rankingu w 2006 r i był pięciokrotnie klasyfikowany jako najlepiej zarządzana firma w Polsce, o najbardziej przekonującej i spójnej strategii.

Ranking “Best Managed Companies in CEE Survey 2013” opiera się na ankiecie przeprowadzonej co roku wśród ekspertów rynkowych reprezentujących wiodące banki, firmy konsultingowe i instytuty badawcze. Respondenci nominowali do rankingu trzy wiodące ich zdaniem firmy z każdego kraju Europy Środkowo-Wschodniej i sektora, których dotyczą. Pod uwagę brane były takie atrybuty jak pozycja rynkowa, rentowność, potencjał wzrostu, jakość zarządzania oraz zyski.

W rankingu Euromoney, który po raz pierwszy został przeprowadzony w 2005 roku, organizatorzy nagradzają przedsiębiorstwa, które posiadają najbardziej przekonującą i spójną strategię biznesową w regionie, uwzględniając przemysł i kraj. Koncern klasyfikowany jest w zestawieniu Euromoney niezmiennie od siedmiu edycji, w tym czasie został pięciokrotnie wskazany jako firma o najbardziej przekonującej i spójnej strategii w Polsce.

– Po raz pierwszy PKN ORLEN wyszedł poza klasyfikację krajową plasując się na pierwszym miejscu w sektorze w ujęciu regionalnym. To wyraźne wskazanie wzrostu naszej pozycji i potencjału w ocenach niezależnych, międzynarodowych ekspertów. Ich podstawą, jak sądzę, jest strategia działań do 2017, którą przyjęliśmy pod koniec ubiegłego roku, wyznaczająca ambitne cele i kierunki pozwalające umiejętnie wykorzystać szanse na efektywny rozwój Spółki – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Magazyn Euromoney jest prestiżowym pismem poświęconym europejskim rynkom finansowym i najbardziej znanym tytułem londyńskiego wydawnictwa Euromoney Institutional Investor PLC. Od momentu powołania do życia w roku 1969 Euromoney koncentruje się na tematyce międzynarodowych rynków kapitałowych.