30.04.2013

Pasja pomagania

Nowy, markowy 40-calowy telewizor LCD, odtwarzacz DVD, 20 kompletów kolorowej pościeli oraz naczynia stołowe przekazali Wolontariusze PKN ORLEN dla Dziecięcego Oddziału Pediatrycznego Szpitala Św. Trójcy w Płocku. Środki na zakupy podarunków przekazał Koncern.

Na Oddziale Dziecięcym Szpitala Św. Trójcy w Płocku jednorazowo może być hospitalizowanych dwadzieścioro dzieci. Łóżeczka są dostosowane do opieki nad jedenaściorgiem maluchów już od 7 doby życia do 3 lat oraz dziewięciorgiem pacjentów od 3 do 18 roku życia. W ciągu roku szpital zapewnia opiekę od 800 do 1000 małym pacjentom. W powrocie do zdrowia pomaga dzieciom zespół ośmiu lekarzy specjalistów.

W porozumieniu ze szpitalem i w odpowiedzi na bieżące potrzeby oddziału, pracownicy PKN ORLEN działający w ramach wolontariatu pracowniczego dokonali zakupu i przekazali szpitalowi nowe naczynia kuchenne jak kubki, talerze, miski, sztućce, czajniki elektryczne oraz nocne lampki ścienne.

Oddział Dziecięcy Szpitala, który powstał jeszcze w latach pięćdziesiątych boryka się z brakiem środków finansowych na zakup bardzo już zużytych elementów codziennego użytku jak meble, pościel, zastawy stołowe, telewizor itp. Z zasady pobyt dzieci na Oddziale szpitalnym nie należy do ulubionych form spędzania przez nich czasu, ale bywa niestety czasami konieczny. Aby uprzyjemnić hospitalizację najmłodszym pacjentom Wolontariusze zainspirowani przez szczególnie aktywną koleżankę, której pasją jest pomaganie innym, postanowili przygotować niespodziankę.

– Mamy nadzieję, że podarowane przez nas prezenty umilą pobyt dzieciom i zapewnią odrobinę domowej atmosfery. Chcemy, aby te długie godziny spędzane na szpitalnym oddziale upływały najmłodszym jak najszybciej – powiedziała Wioletta, wolontariuszka od ponad 9 lat.

Wszystkie przekazane elementy wyposażenia są nowe, a książki i zabawki zostały  zebrane przez Wolontariuszy.

Wolontariat Pracowniczy działa w PKN ORLEN od 2004 roku. Projekt powstał w efekcie wspólnej inicjatywy pracowników i pracodawcy, dziś jest ważnym elementem kultury korporacyjnej Spółki. 
ORLEN aktywnie wspiera działania dobroczynne zainicjowane samodzielnie przez wolontariuszy, zapewnienia ubezpieczenie oraz ich wyżywienie podczas realizowanych działań, rzeczową i finansową pomoc na rzecz organizacji, w których działają lub chcą działać oraz promuje społeczną aktywność pracowników.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza akcja pracowników PKN ORLEN, którzy w ramach Wolontariatu pomagają potrzebującym. Dotychczas orlenowscy Wolontariusze podobnej pomocy udzielili m.in.  Oddziałowi Dziecięcemu w Szpitalu Wojewódzkim, zakupili wyprawki szkolne pierwszoklasistom w ramach prowadzonej od ponad czterech lat akcji Zaczarowany Tornister, spełniają Bożonarodzeniowe marzenia dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka wypełniając od ponad 7 lat ich prośby kierowane do św. Mikołaja oraz remontują i wyposażają od 9 lat Domy Dziecka w ramach akcji „Namalujmy Uśmiech”. Przed trzema laty spontanicznie przeprowadzili także zbiórkę niezbędnych artykułów potrzebnych  mieszkańcom Gąbina i okolic dotkniętych powodzią.