15.01.2014

ORLEN zakończył prace wiertnicze w Kisielsku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończone zostało wiercenie kolejnego pionowego otworu poszukiwawczo-badawczego Stoczek-OU1 na koncesji należącej do ORLEN Upstream. Odwiert osiągnął głębokość 3140 metrów.

Stoczek-OU1 to już dziewiąty odwiert Koncernu wykonany w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Zlokalizowany jest on na terenie koncesji „Wodynie-Łuków”, znajdującej się na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. 

Po wykonaniu otworu Stoczek-OU1 możemy stwierdzić, że nasze zainteresowanie nagromadzeniami węglowodorów w obrębie Basenu Podlaskiego jest uzasadnione. Parametry otworu i wstępne wnioski pozwalają na planowanie dalszych prac w tej lokalizacji. – powiedział Wiesław Prugar, Prezes Zarządu ORLEN Upstream.

Wiercenie otworu Stoczek-OU1 przy pomocy urządzenia Bentec 450T trwało miesiąc. W końcowej fazie wiercenia, z dolnej części otworu pobrano około 200 m rdzenia skalnego do laboratoryjnej analizy. Od połowy grudnia trwały prace związane z rurowaniem i cementowaniem ścian otworu, a także wykonywany był obszerny pakiet badań geofizycznych, które posłużą w przyszłości m.in. do zaprojektowania otworu horyzontalnego, a następnie zabiegu szczelinowania hydraulicznego.