20.07.2016

Olimpijczycy pod skrzydłami ORLENU na ostatniej prostej do Rio

Reprezentacja Olimpijska, w skład której wchodzą także i lekkoatleci Grupy Sportowej ORLEN oraz drużyna narodowa siatkarzy, już 5 sierpnia rozpocznie zmagania w Rio de Janerio. Wszystkim startującym Polakom patronuje PKN ORLEN.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio swoje umiejętności zaprezentuje 238 polskich sportowców, którzy będą walczyć o najwyższe trofea w 27 dyscyplinach. Doskonałe wyniki sportowe osiągane na arenie międzynarodowej świadczą o ich znakomitym przygotowaniu do rozpoczynającej się już za kilkanaście dni najważniejszej sportowej imprezy globu.

Wśród pewnych kandydatek do olimpijskiego złota w rzucie młotem typowana jest czterokrotna rekordzistka świata Anita Włodarczyk. Zawodniczka Grupy Sportowej ORLEN od kilku lat nie ma sobie równych w kole. Podczas lipcowego czempionatu w Amsterdamie, Polka w rewelacyjnym stylu sięgnęła po swój trzeci złoty medal lekkoatletycznych Mistrzostw Europy. Do pełni szczęścia brakuje tylko olimpijskiego złota.

- Cieszę się ze złotego medalu i formy, którą wypracowałam ciężkimi treningami. To niesamowite, że z rzutu na rzut młot leci coraz dalej. Za dwa tygodnie są igrzyska i tam powinnam rzucać jeszcze lepiej. Wszystko poświęciłam przygotowaniom do Rio, więc mam wielki apetyt na sukces - deklaruje zawodniczka Grupy Sportowej ORLEN.

Tempa przed Igrzyskami Olimpijskimi nie zwalnia Paweł Fajdek. Dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem pewnie wygrał rywalizację w Amsterdamie i po raz pierwszy w karierze triumfował na mistrzostwach Europy. Utalentowany zawodnik Grupy Sportowej ORLEN nie kryje swoich medalowych aspiracji.

- W Rio chcę rzucić jeszcze dalej. Sądziłem, że daleko rzucę już w Holandii i taki miałem plan. Rekord Polski jest realny (83,98 m), ale do tego potrzeba jeszcze więcej dynamiki. Wszystko zależy od tego, jak wyjdzie ostatni obóz przygotowawczy w Spale - zapowiada Paweł Fajdek.

Rewelacyjną formę prezentuje także Piotr Małachowski, który na swoim koncie ma już srebro olimpijskie wywalczone w Pekinie w 2008 r. W lipcu br. po sześciu latach przerwy sięgnął po swój drugi tytuł mistrza Europy. Polski dyskobol jest w znakomitej dyspozycji i jest pewnym kandydatem do medalu w rozpoczynających się za dwa tygodnie Letnich Igrzysk Olimpijskich.

- Rio to jest konkurs, trzeba się zmobilizować, zebrać w sobie podczas eliminacji, później podczas finału i już. Nie ma co rozmyślać, to trzeba wypracować - powiedział dyskobol.

Igrzyska Olimpijskie w Rio będą ostatnimi w karierze Tomasza Majewskiego. Złoty medalista olimpijski z Pekinu 2008 i Londynu 2012, występem w Rio kończy swoją wybitna karierę sportową tak jak zapowiadał. Pierwszy, który pojawił się w grupie podopiecznych ORLENu nie jest tegorocznym faworytem do medalu, ale jak sam przyznaje przy odrobinie szczęścia może powalczyć o podium i na koniec sprawić niespodziankę wszystkim kibicom. 

Najwyższe sportowe trofeum jest również ambicją czempionów biegów średnich – Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Obaj podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Amsterdamie potwierdzili, że na starym kontynencie nie mają sobie równych.  Adam Kszczot w finałowym biegu na 800 metrów wywalczył swój drugi w karierze tytuł mistrza Europy. Srebro przypadło Marcinowi Lewandowskiemu, który uplasował się tuż za swoim reprezentacyjnym kolegą.

- Ostatnie igrzyska nie poszły całkiem po mojej myśli, ale to był bardzo pozytywny moment mojej kariery, ponieważ dał mi kopa do dalszego działania. Sport - zwłaszcza indywidualny - jest bardzo wymierny i Londyn pokazał mi, jak bardzo dużo mam do zrobienia i że nie zawsze jest kolorowo. To zaowocowało m.in. na mistrzostwach Europy w Amsterdamie. W Rio również interesować mnie będzie tylko walka o medal - zapewnia Adam Kszczot.

- Chcę poprawić wynik z Londynu. Na razie koncentruję się na treningach, chcę być optymalnie przygotowany do zawodów. W Brazylii jeszcze nie biegałem. Startowali tam dwaj moi znajomi i mówią o trudnościach klimatycznych. Niełatwo więc będzie, nie tylko z rywalami, ale i z temperaturą - podkreśla Henryk Szost.

Niezwykłe, olimpijskie emocje będą towarzyszyły oczywiście fanom piłki siatkowej. Reprezentacja Polski mężczyzn w tej dyscyplinie upatrywana jest w gronie faworytów. W Igrzyskach wezmą udział również trzy najlepsze, polskie duety siatkówki plażowej - Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, Piotr Kantor i Bartosz Łosiak oraz Kinga Kołosińska i Monika Brzostek, które powalczą o medale na piaszczystym podłożu.

Zaangażowanie PKN ORLEN w sponsoring Reprezentacji Olimpijskiej jest elementem programu wspierania startów polskich reprezentantów w międzynarodowych wydarzeniach sportowych o prestiżowym charakterze.