21.06.2017

Bezpieczna jazda na rowerze z Fundacją „ORLEN – DAR SERCA”

Blisko 400 wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka otrzyma od Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” nowoczesne i trwałe kaski rowerowe. Celem akcji jest zaszczepienie wśród najmłodszych nawyku bezpiecznej jazdy na rowerze.

Kask rowerowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia cyklisty. Te przekazane przez Fundację, posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i niewykluczone, że posłużą wychowankom przez długie lata.  Ich zakup  był możliwy dzięki rozpoczętej w marcu 2015 r., wspólnej akcji programu lojalnościowego VITAY i twórców aplikacji YANOSIK. W jej ramach, każdy z kierowców może zbierać punkty VITAY nie tylko za zakupy na stacjach ORLEN, ale także za zgłoszenia zdarzenia na drodze dokonane w aplikacji. Punkty trafiają następnie na wybrany przez kierowców cel charytatywny, który realizuje Fundacja „ORLEN- DAR SERCA”. Ostatnio wskazanym celem było właśnie doposażenie Rodzinnych Domów Dziecka znajdujących się pod opieką Fundacji w bezpieczne kaski rowerowe.

Symboliczne wręczenie pierwszych kasków odbyło się 21 czerwca w Ruszkowie koło Gostynina. Przedstawiciele Fundacji, PKN ORLEN oraz YANOSIKA, przy wsparciu lokalnej policji i kolarzy Polskiego Związku Kolarskiego przekazali kaski wychowankom z dwóch Rodzinnych Domów Dziecka z powiatu gostynińskiego. Najmłodsi amatorzy jazdy na rowerze otrzymali również odblaski rowerowe i słodkie upominki. Aby mieć pewność, że wychowankowie znają zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, policjanci z Komendy Powiatowej w Gostyninie przeprowadzili krótki quiz z wiedzy o ruchu drogowym, a kolarze Maciej Bielecki i Mateusz Lipa, którzy są Mistrzami Europy w sprincie drużynowym w kolarstwie torowym, pomogli założyć i wyregulować kaski.  Pozostaje więc tylko życzyć wszystkim podopiecznym udanych wakacji i wielu udanych wypraw rowerowych.

W ramach współpracy Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” z kierowcami uczestniczącymi w programie VITAY oraz używającymi aplikacje YANOSIK, Fundacja przekazała do tej pory sprzęt medyczny do szpitala w Lublinie, Ostrowie Wielkopolskim oraz oznakowała przejścia dla pieszych w pobliżu placówek oświatowych w Płocku. Cele charytatywne zmieniają się co pół roku. W tej edycji, kierowcy przekazujący punkty VITAY wybrać mogą jeden z trzech: kurs prawa jazdy dla usamodzielniających się wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka, sprzęt ratownictwa drogowego dla straży pożarnej czy wyposażenie komend policji w mobilne miasteczka ruchu drogowego.