12.10.2023

Nowa inwestycja Grupy ORLEN wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Zakładu Produkcyjnego w Płocku

Grupa ORLEN zbudowała Główny Punkt Zasilania (GPZ-3) w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku. To jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce, zrealizowana w ramach wewnętrznego systemu dystrybucji energii elektrycznej i jedna z większych w Europie. Nowo powstały punkt zasilania zwiększy bezpieczeństwo elektroenergetyczne instalacji produkcyjnych oraz umożliwi dystrybucję energii elektrycznej niezbędnej do rozbudowy płockiego zakładu, w tym infrastruktury realizowanej w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Na potrzeby inwestycji powstało łącznie 15 kilometrów nowych tras kablowych o napięciu 110kV. 

– Z sukcesem realizujemy strategiczne inwestycje, które umożliwią nam dalszy rozwój i wzmocnienie fundamentów na przyszłość. Ich skala jest rekordowa. Tylko w tym roku nakłady inwestycyjne Grupy ORLEN osiągną aż 36 miliardów złotych. Przeznaczamy je między innymi na rozbudowę Zakładu Produkcyjnego w Płocku, efektywnie wykorzystując jego potencjał. Na jego terenie zbudowaliśmy jeden z największych w Polsce, Głównych Punktów Zasilania GPZ-3, który zabezpieczy energię elektryczną na potrzeby wszystkich nowych i powstających instalacji – mówi Armen Artwich, Członek Zarządu ORLEN ds. Korporacyjnych.

Główny punkt zasilania GPZ-3 zbudowało konsorcjum firm, którego liderem była spółka Energa Invest. W ramach integracji działalności projektowej Grupy ORLEN w sierpniu br. 100 proc. udziałów w Enerdze Invest przejął ORLEN Projekt.

– Realizacja inwestycji w GPZ-3, kluczowej dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego Zakładu Produkcyjnego w Płocku, to potwierdzenie, że z sukcesem zintegrowaliśmy spółki projektowe, w pełni wykorzystując ich kompetencje i doświadczenie. Zbudowaliśmy zespół ekspertów wykwalifikowanych w projektowaniu nowoczesnych inwestycji, których jakość pracy jest na najwyższym poziomie – mówi Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.

W ramach inwestycji zrealizowanej w Zakładzie Elektrociepłowni w Płocku powstała 24-polowa rozdzielnia GPZ-3 o napięciu 110 kV, z rezerwą budowlaną na kolejne cztery pola. Mieści się ona w pomieszczeniu o powierzchni 50x20 metrów. Zainstalowana została również rozdzielnia GPZ-3 o napięciu 30 kV, która obejmuje 28 pól z rezerwą budowlaną na kolejne dwa i znajduje się w pomieszczeniu o powierzchni 20x10 metrów. Ponadto zbudowano układ wewnętrznej dystrybucji energii elektrycznej łączący blok gazowo-parowy z nowym GPZ3 składający się m.in. z dwóch dodatkowych transformatorów z przesuwnikami fazowymi każdy o mocy 75 MVA. Pozwala to na zbilansowanie wielkości energii elektrycznej potrzebnej do zasilania nowych instalacji budowanych w ramach Programu Rozwoju Petrochemii.

Połączenia między rozdzielnią 110 kV a 30 kV są realizowane poprzez linie kablowe 110kV oraz cztery transformatory o mocy 75 MVA 110/30 kV. Ponadto w ramach inwestycji zbudowano ponad 5 km szynoprzewodów o napięciu 30 kV oraz ok. 0,6 km o napięciu 20 kV. Łączna długość nowych tras kablowych o napięciu 110kV wynosi około 15 km.

Materiały prasowe: