TECHNOLOGIA I EFEKTYWNOŚĆ

Digitalizacja – przekształcanie świata analogowego na cyfrowy

Mateusz Okrasa

Digitalizacja umożliwia automatyzację procesów, lepszą analizę danych i komunikację na szeroką skalę. Lubię usprawniać pracę i tym samym pomagać innym, dlatego też każde zadanie na stażu sprawia mi niesamowitą frajdę.

Odbywam staż w Dziale ds. Technologii Chemicznej. Zajmuję się szeroko pojętą digitalizacją danych, która obejmuje w zasadzie większość procesów zarówno rafineryjnych, jak i petrochemicznych w całej Grupie ORLEN. Digitalizacja to nic innego jak proces przekształcania informacji analogowej (tekst czy dokumenty) w format cyfrowy, który może być przechowywany i przetwarzany przez komputery, co znacznie usprawnia pracę.

Moim zadaniem w trakcie stażu jest opracowanie bazy danych, a następnie platformy, która pozwoli na ujednolicenie opisu procesów technologicznych. Ma to zapewnić ułatwiony dostęp, głównie dla technologów z całej Grupy, do danych z różnych lokalizacji i instalacji. To ułatwi monitorowanie efektywności i rozwiązywanie problemów poprzez weryfikację, czy nie wystąpiły one już kiedyś w innej instalacji.

Ukończyłem studia na kierunku Technologia chemiczna na Politechnice Warszawskiej. Przyswojona wiedza pomaga mi realizować powierzone zadania i stanowi spore ułatwienie w poszukiwaniu rozwiązań, nad którymi pracuję.

ORLEN to ogromny obszar biznesowy składający się z różnych gałęzi przemysłu, co daje niezliczone możliwości rozwoju.

Mateusz Okrasa Stażysta

Z czym kojarzy Ci się ORLEN? 

ORLEN kojarzył mi się na początku z segmentem rafineryjnym. Teraz jednak w trakcie stażu najbardziej z ORLENEM identyfikuję słowo „rozwój”. Wiąże się to z dużą liczbą gałęzi przemysłu, w które inwestuje firma, m.in.: rafinerie, petrochemia, energetyka, sieć stacji benzynowych i ich wyposażenie.

Co daje Ci staż w ORLENIE? 

Staż w ORLENIE pozwala mi przede wszystkim na rozwinięcie dodatkowych umiejętności, które zwiększą moje kompetencje jako dobrego pracownika. 

Dlaczego ORLEN?

Pracuję w obszarze mocno związanym z moimi studiami i jestem w stanie poznać wiele aspektów branży petrochemicznej od środka i w praktyce zobaczyć, jak działają instalacje oraz procesy, o których do tej pory tylko słyszałem podczas wykładów na uczelni.