04.06.2004

„Okiem ORŁA” czyli przekaz z kamer internetowych w Płocku

Panoramę Płocka z charakterystycznym dla miasta Wzgórzem Tumskim czyli bazylika katedralną i Zamkiem Książąt Mazowieckich, Stare Miasto w Płocku oraz panoramę Wisły od dziś można oglądać za pomocą kamer internetowych na www.orlen.pl Projekt przekazu z kamer internetowych w Płocku przygotowało Biuro Informatyki ORLENU we współpracy z Urzędem Miasta Płocka.

Od dziś internauci mogą zobaczyć na swoich domowych komputerach nie tylko zatłoczone ulice Tokio, ruch na lotnisku we Frankfurcie czy wielkość pokrywy śnieżnej w Alpach, ale także np. koncert na Płockiej Starówce czy panoramę naszego miasta.
To wszystko za sprawą trzech kamer internetowych umieszczonych w różnych punktach Płocka. Kamery znajdują się: na wieży zegarowej Płockiego ratusza (widok Starego Miasta), na budynku hotelu na skarpie wiślanej (widok panoramy Wisły) oraz na elewatorze w lewobrzeżnej dzielnicy Płocka (widok na Wzgórze Tumskie).
Wykorzystanie kamer obrotowych umożliwi przekazywanie obrazów różnych obiektów zależnie od pory dnia.

Projekt przekazu obrazów z kamer internetowych z Płocka przygotowało i uruchomiło Biuro Informatyki ORLENU przy współpracy z Urzędem Miasta Płocka. Transmisja danych odbywa się kilkoma sposobami, m.in: stałe łącze, DSL oraz radiolinia.

Pierwszą gratką dla internautów będzie możliwość oglądania na domowym komputerze przekazu kamer internetowych na www.orlen.pl z koncertów z Płocka (Piwnica pod Baranami, KAYAH, Lutricia McNeal, Reni Jusis, Golec Orkiestra), zawodów i pokazów (sztucznych ogni), jakie dziś rozpoczynają się w Płocku z okazji „Dnia Chemika” oraz „Dni Historii Płocka”.