29.04.2004

ORLEN niekwestionowanym liderem rankingu „Lista 500” POLITYKI

PKN ORLEN S.A liderem na „LIŚCIE 500” Największych Polskich Przedsiębiorstw Tygodnika Polityka. Koncern pierwsze miejsce utrzymuje od czterech lat.

Tegoroczną, jedenastą już z kolei listę największych polskich przedsiębiorstw Polityka prezentuje swoim czytelnikom w zupełnie innym niż rok temu nastroju. Zdaniem autorów „LISTY 500”, po kilku latach marazmu polska gospodarka wreszcie ruszyła, co najlepiej widać po wynikach firm.
Większość przedsiębiorstw – także z pierwszej Pięćsetki – poprawiła swoje wyniki finansowe Mają większe obroty, zyski i ambitne plany związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Szybko wzrasta produkcja przemysłowa i eksport. Są też pierwsze sygnały, że ruszą niedługo inwestycje. Te lepsze czasy, jakie nadeszły dla polskiej gospodarki, widać już częściowo w najnowszym rankingu liderów polskiego przemysłu, budownictwa i handlu, stwierdzają twórcy LISTY 500.

Ranking Polityki, w odróżnieniu od sporządzonego przez dziennika Rzeczpospolita, nie obejmuje instytucji finansowych. Nie ma banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych operujących na bardzo specyficznym rynku kapitałowym.

Uzupełnieniem tegorocznego rankingu jest lista 50 najbardziej zyskownych przedsiębiorstw, na której Grupa ORLEN jest na drugim miejscu, oraz – nowość – 100 największych eksporterów, w tym zestawieniu nasza Spółka zajmuje 14 lokatę.

LISTA 500 Polityki, podaje wyniki całej Grupy Kapitałowej ORLEN, ale jednocześnie na odpowiednich miejscach zamieszcza 7 największych spółek zależnych.

BIURO PRASOWE
PKN ORLEN S.A.