19.10.2010

ORLEN i Miasto ufundowały dzieciom plac zabaw

Plac zabaw z nowoczesnymi, kolorowymi i niespotykanymi dotychczas w kraju zabawkami został dziś uroczyście oddany do użytku najmłodszych mieszkańców Płocka.

Nowoczesny plac zabaw dla dzieci powstał w lasku brzozowym na Podolszycach Południe, najliczniej zamieszkanej i dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Płocka. Teren dla najmłodszych podzielono na dwie części z wyposażeniem dostosowanym do wieku dzieci: od 2 do 5 lat i od 6 do 12 lat. Każda grupa wiekowa może korzystać z urządzeń dobranych pod względem wielkości i stopnia trudności. Powierzchnia przeznaczona na plac zabaw dla najmłodszych wynosi ponad 400 m kw. i jest pokryta miękką, amortyzującą upadek nawierzchnią poliuretanową. Dzieci starsze mają do dyspozycji teren o tysiąc metrów większy, pokryty piaskiem i korą.

- Jako lokalny partner, wspólnie z naszą fundacją ORLEN Dar Serca stawiamy na rozwój dzieci i młodzieży. Starszym oferujemy stypendia, najmłodszym kształtowanie sprawności poprzez zabawę. Cieszę się, że mogliśmy podarować mieszkańcom Płocka obiekt o tak wysokim standardzie, porównywalnym z placami zabaw nie tylko w Polsce, ale również zagranicą - powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN, inicjator projektu.

- Mam nadzieję, że otwierany dziś plac zabaw i otaczający go, częściowo już zagospodarowany lasek brzozowy, staną się ulubionym miejscem rekreacji okolicznych mieszkańców. Tym bardziej, że w planach mamy jeszcze rozbudowę sieci alejek, nasadzenia zieleni, fontannę i skatepark - powiedział Prezydent Miasta Płocka, Mirosław Milewski.

Mając na uwadze dobro dzieci, zaplanowano zestaw zabawek, który umożliwia rozwijanie podstawowych umiejętności psychofizycznych i psychomotorycznych. Stworzono także doskonałe warunki do wspólnej zabawy z rówieśnikami, wspomagające rozwój umiejętności współpracy w grupie. Zamontowane urządzenia umożliwią ćwiczenie przez dzieci równowagi, umiejętności podciągania się i wspinania.

Zainstalowane elementy, zdaniem producentów, rozwijają umiejętności motoryczne dzieci, zwinność, wyczucie przestrzeni i uczą przełamywania lęku. Różnorodność funkcji zapewnia możliwość zabawy dzieciom o różnej sprawności fizycznej.

Na placu znajdują się zjeżdżalnie, bujaki, zestawy sprawnościowe oraz huśtawki i ważki. Zainstalowane urządzenia są zgodne z atestami bezpieczeństwa dla tego typu wyposażenia.