07.04.2016

Sokoły online

Para sokołów wędrownych kolejny raz osiedliła się w budce lęgowej na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku. Koncern pierwszy raz w historii udostępnił podgląd online z kamer umieszczonych w gnieździe ptaków.

PKN ORLEN już od ponad 14 lat angażuje się w program odbudowy populacji sokoła wędrownego, gatunku który wpisany jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako skrajnie zagrożony. W tym roku para sokołów pojawiła się na początku marca w gnieździe umieszczonym na Kominie Instalacji Odsiarczania Spalin na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Do tej pory samica zniosła dwa jaja.

Spółka pierwszy raz udostępniła podgląd online z budki lęgowej. Jest to możliwe dzięki zainstalowanym dwóm kamerom nadającym wysokiej jakości sygnał wideo i audio. Transmisja „na żywo” z wewnątrz gniazda oraz podestu odbywa się za pośrednictwem strony www.orlen.plStowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, a także serwisu społecznościowego Facebook, na profilu Eco Vitay.

- Do zeszłego roku na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku na świat przyszły już 42 pisklęta sokoła wędrownego. Jest to najdłużej produktywne stanowisko w Polsce gdzie nieprzerwanie każdego roku ptaki wyprowadzają młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. Jest to dowód na bardzo dobre warunki panujące na terenie rafinerii, w tym jakość powietrza w zakładzie - wyjaśnia Arkadiusz Kamiński, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKN ORLEN.

Koncern aktywnie uczestniczy w odbudowie krajowej populacji sokoła wędrownego. Od 1999 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, wspólnie z którym umieszczone zostały dwie budki lęgowe na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka zainstalowana została na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin w 2015 roku. Pierwszy lęg ptaków na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku odnotowano w maju 2002 roku.

Za realizowany Program Restytucji Sokoła Wędrownego PKN ORLEN został nagrodzony w konkursie „Panteon Polskiej Ekologii” w kategorii instytucja wspomagająca realizację projektów na rzecz ochrony środowiska. Ponadto program został uznany za dobrą praktykę i wpisany do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki”.