28.03.2019

„Dar Młodzieży” już w Polsce

Żaglowiec „Dar Młodzieży” dotarł w czwartek do portu macierzystego w Gdyni, kończąc rejs dokoła świata zorganizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Legendarna polska fregata odwiedziła 23 porty w kilkunastu państwach, promując polską kulturę, historię i tradycję. Głównym sponsorem Rejsu Niepodległości był PKN ORLEN.

Rejs Daru Młodzieży dokoła świata, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Uczestnicy tego historycznego rejsu byli naszymi najlepszymi ambasadorami, a przy okazji budowali międzynarodowe relacje, które w przyszłości będą procentować. Cieszę się, że jako PKN ORLEN mogliśmy współuczestniczyć w tym projekcie - powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W czasie 10-miesięcznego rejsu na pokładzie żaglowca znalazło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Szczecin, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywały się uroczystości promujące Polskę i jej niepodległość.

Ważnym punktem wyprawy był udział załogi w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.