25.11.2020

ANWIL z Grupy ORLEN umocni pozycję w branży chemicznej

Rozbudowa instalacji nawozów w spółce ANWIL z Grupy ORLEN przebiega zgodnie z harmonogramem. Największa w regionie kujawsko–pomorskim i w historii firmy inwestycja, która zapewni ok. 100 nowych miejsc pracy oraz wzmocni polską gospodarkę, jest na 32 proc. poziomie zaawansowania. Według prognoz, zysk operacyjny EBITDA spółki po zakończeniu rozbudowy mocy produkcyjnych, które planowane jest na 2022 r., wzrośnie o blisko 245 mln zł rocznie.

Projekt rozbudowy nawozów w ANWILu to jedna z największych pod względem wartości inwestycji w historii włocławskiej firmy, także od czasu przejęcia 100 proc. akcji tej spółki w 2012 r. przez Grupę ORLEN.

- Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów i tylko w tym roku na inwestycje w ramach całej Grupy ORLEN przeznaczymy 9 miliardów złotych. Celem naszego programu inwestycyjnego jest wzmacnianie PKN ORLEN oraz jego spółek na konkurencyjnym rynku i zwiększenie zysków. ANWIL jest tu dobrym przykładem – efektem rozbudowy instalacji będzie wzrost zdolności produkcyjnych nawozów azotowych o ok. 50 proc. i wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o blisko 245 mln zł rocznie. To znacząco zwiększy jej możliwości rozwojowe. Jednocześnie ograniczony zostanie napływ na polski rynek produktów z importu, szczególnie ze wschodu, co dla polskich rolników oznacza dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Realizacja projektu, na który koncern przeznaczy ok. 1,3 mld zł, zwiększy zdolności produkcyjne ANWILu o 50 proc. - z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton rocznie. Z kolei portfolio produktowe spółki z Grupy ORLEN wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów – saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

W ramach rozbudowy trzeciej linii nawozowej powstaje nowoczesny kompleks instalacji, który będzie zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Obecnie na instalacji kwasu azotowego i neutralizacji kontynuowane są prace montażowe, powstały już kluczowe jej elementy, jak wieża absorpcyjna, zespół kondensatorów i komin gazów resztkowych. Na instalacji granulacji wylewane są fundamenty, trwa montaż zbrojenia i prefabrykatów żelbetowych oraz scalanie elementów granulatora. Natomiast w obrębie infrastruktury pomocniczej, koniecznej do prawidłowego funkcjonowania instalacji, stawiana jest m.in. konstrukcja stalowa estakad.

Inwestycja umocni także pozycję spółki ANWIL jako największego pracodawcy w regionie.

- Korzyści z rozbudowy mocy produkcyjnych nawozów będą widoczne dla całej społeczności lokalnej. Po jej zakończeniu zatrudnienie w spółce znajdzie kolejnych 100 pracowników. ANWIL jest jednym z największych płatników podatków w województwie kujawsko-pomorskim, przyczyniając się tym samym do rozwoju Włocławka. Za 2019 rok spółka odprowadziła 100 mln zł podatku, z czego prawie 50 procent, czyli aż 43 mln zł lokalnie. W związku z rozwojem aktywów produkcyjnych we Włocławku wpływy z podatku, które pozostaną w regionie, mogą jeszcze wzrosnąć w kolejnych latach. ANWIL jest nie tylko pożądanym pracodawcą, ale również aktywnie włącza się w istotne dla mieszkańców regionu inicjatywy sportowe, edukacyjne oraz kulturalne – powiedziała Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL.

ANWIL jest liderem na polskim rynku w obszarze tworzyw sztucznych. W spółce wyprodukowano właśnie 7-milionową tonę chlorku winylu, z którego powstaje suspensyjny polichlorek winylu (POLANVIL). Produkt, którego jedynym wytwórcą w Polsce jest ANWIL, wykorzystywany jest szeroko na rynku polskim i zagranicznym w przemyśle samochodowym, elektronicznym, czy lotniczym. Używany jest on m.in. do produkcji rynien, wykładzin, listew podłogowych, taśm uszczelniających, płytek, tapet, powłok kablowych, izolacji przewodów elektrycznych, różnego rodzaju folii, sztucznej skóry, elementów obuwia, czy opakowań.

Materiały prasowe: