08.10.2021

Inwestycja PKN ORLEN w pogłębiony przerób ropy w Możejkach zwiększy rentowność rafinerii

PKN ORLEN inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach. Jeszcze w tym roku ruszy budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN, a ORLEN Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, Koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Inwestycja zwiększy rentowność rafinerii, przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 r. i umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie.

- To historyczny dzień dla ORLEN Lietuva i litewskiej gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami inwestycja w pogłębiony przerób ropy na Litwie wchodzi w fazę realizacji. Dzisiaj zawarliśmy porozumienie, w którym PKN ORLEN zadeklarował jej finansowanie i w ten sposób znacząco zwiększymy konkurencyjność rafinerii w Możejkach, która jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce. Równolegle rozmawiamy z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia. To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych o 12 proc. z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc. Dzięki inwestycji ograniczony zostanie przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy się poziom produkcji paliw oraz możliwy będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości. To z kolei ograniczy wrażliwość spółki na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

Dzięki realizacji projektu pogłębionego przerobu ropy wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw poprawi konkurencyjność rafinerii. Wcześniej PKN ORLEN kupił licencję i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji.

W lipcu 2021 r. ORLEN Lietuva, spółka z Grupy ORLEN podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie inwestycji pogłębionego przerobu ropy. Ściślejsza współpraca Koncernu z Litwą to wynik m.in. wcześniejszego spotkania Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu PKN ORLEN z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.

ORLEN Lietuva to kluczowa spółka w Grupie ORLEN, obsługująca jedyną rafinerię w regionie, co sprawia, że jest gwarantem jego bezpieczeństwa. PKN ORLEN konsekwentnie inwestuje w rozwój aktywów na Litwie. Zakład w Możejkach ma też duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. To największa w kraju firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników, z których ponad 90% to mieszkańcy Możejek i okolicznych miejscowości. Kolejne 4500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych. ORLEN Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników. Tylko w 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła 566 495 374 euro z tytułu podatków.

Materiały prasowe: