31.07.2023

ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny odda cześć Powstańcom

ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny weźmie udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie 17:00 mieszkańcy stolicy zobaczą na niebie symbol Polski Walczącej wykonany przez pilotów.

Data wybuchu Powstania Warszawskiego to ważny dzień dla całej Polski, a przede wszystkim dla mieszkańców stolicy. Co roku o godzinie 17:00 miasto zatrzymuje swój bieg, by oddać hołd bohaterom, którzy w 1944 roku heroicznie walczyli nie tylko o wolność miasta, ale i całego kraju. Ponownie swój udział w obchodach weźmie ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny. O „godzinie W” piloci zaprezentują na niebie symbol Polski Walczącej.

Piloci ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny wykonają przelot nad Wisłą, pomiędzy Mostami Poniatowskiego i Świętokrzyskim, nieopodal Stadionu Narodowego. Symbol Polski Walczącej będzie widoczny dla większości warszawiaków. Doskonale widzieć będą go na niebie mieszkańcy Śródmieścia, Pragi, Powiśla oraz Traktu Królewskiego.

– Od lat ORLEN angażuje się we wsparcie inicjatyw o charakterze patriotycznym, a taką jest pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim. Pokaz ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny będzie hołdem dla Bohaterów Stolicy, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. Piloci przelatując nad Wisłą zaprezentują warszawiakom symbol Polski Walczącej, solidaryzując się z nimi w tej ważnej rocznicymówi Agata Pniewska, Dyrektor Wykonawczy ds. Sponsoringu w ORLENIE.

– Piloci wystartują z lotniska Aeroklubu Warszawskiego Babice i polecą do strefy pokazu. Widowisko rozpocznie się w momencie, gdy w Warszawie rozlegnie się dźwięk syren. Za pomocą białego dymu zaprezentujemy na niebie dwa symbole. Najpierw w orientacji wschód - zachód, a po chwili północ - południe. Dzięki temu nasz pokaz będzie można dostrzec z wielu punktów w Warszawie – mówi Krzysztof Szopiński.

Kierownikiem lotu będzie Krzysztof „Szopa” Szopiński, a w widowisku wezmą udział trzy samoloty Zlin-50. W powietrzu grupę prowadzić będzie lider ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny, płk Wojciech „Colo” Krupa. Skład uzupełniają prawoskrzydłowy, Wojciech „Grzechu” Grzechowiak i lewoskrzydłowy, ppłk  Dominik „Dono” Łuczak.