Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie powstało w 1862 roku. Jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Modernistyczny gmach, w którym obecnie mieści się siedziba instytucji, powstał przed drugą wojną światową, w latach 1927–1938. Dziś Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi kolekcję około 860 tysięcy dzieł sztuki, polskiej i zagranicznej, od starożytności po współczesność. 

Zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, druki, fotografie, monety oraz przykłady sztuki użytkowej i wzornictwa. Każdego roku kolekcja powiększa się o kolejne, starannie wyselekcjonowane dzieła. W ostatnim czasie Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało m.in. prace Marca Chagalla, Francisco Goi, Stanisława Wyspiańskiego, Anny Bilińskiej i Augusta Zamoyskiego. W Muzeum można zwiedzić aż sześć ekspozycji stałych. Galeria Sztuki Starożytnej mieści około 1800 zabytków z antycznych cywilizacji: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Unikatowa Galeria Faras prezentuje średniowieczne malarstwo nubijskie z doliny Nilu na południe od pierwszej katarakty. Galeria Sztuki Średniowiecznej jest najbogatszą i najbardziej różnorodną wystawą tego rodzaju w Polsce, prezentuje głównie dzieła z późnego średniowiecza. Galeria Sztuki Dawnej przedstawia i łączy różne formy sztuki – malarstwo, rzeźbę, rysunki i grafiki oraz obiekty rzemiosła artystycznego, wykonane m.in. z porcelany, szkła, kryształu górskiego i złota.

Najbardziej popularną wśród zwiedzających jest Galeria Sztuki XIX Wieku z dziełami najsłynniejszych polskich malarzy, np. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego i Olgi Boznańskiej. W Galerii Wzornictwa Polskiego można oglądać polską sztukę użytkową, prezentującą najważniejsze dzieła od początku XX wieku po współczesność. Dodatkowo każdego roku w Muzeum odbywa się kilka wystaw czasowych. Powstają one zarówno w oparciu o dzieła własne instytucji, jak i o liczne wypożyczenia, polskie i zagraniczne.

Ofertę instytucji dopełniają zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodzin, młodzieży, dorosłych i seniorów. To m.in. lekcje i oprowadzania, wykłady, warsztaty plastyczne, spotkania autorskie, pokazy filmowe, performansy i koncerty.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną część zbiorów znajduje się w magazynach. Można jednak zobaczyć je w internecie w serwisie Cyfrowe MNW. Zasoby tego ogólnodostępnego portalu stale się powiększają. Poza położonym w sercu Warszawy Gmachem Głównym Muzeum Narodowe w Warszawie ma także cztery oddziały: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Mecenasem Muzeum Narodowego jest ORLEN.