Sponsoring największych wydarzeń sportowych

Dzięki wsparciu największych wydarzeń sportowych organizowanych w naszym kraju, ORLEN przyczynia się do promowania dyscyplin, a także pomaga w rozwijaniu i osiąganiu wielkich sukcesów przez polskich sportowców. To także doskonała platforma do promowania marki w ujęciu międzynarodowym.

ORLEN jest Sponsorem Głównym Tour de Pologne, który należy do cyklu UCI World Tour i zaliczany jest do pięciu najważniejszych imprez kolarskich na świecie. W 2023 roku słynny kolarski wyścig obchodził swoje 80-lecie, a współpraca z ORLENem została uznana za wzorcową przez dyrektora wyścigu i legendę polskiego kolarstwa, Czesława Langa. Rywalizacja ta jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych w Polsce, przyciągającym najlepsze profesjonalne zespoły i zawodników. To także świetna promocja naszego kraju na arenie międzynarodowej. ORLEN jest Sponsorem Głównym Klasyfikacji Generalnej, ale także Oficjalnym Partnerem Pomiaru Czasu.

Tour de Pologne to zawody, które mają swoją odsłonę także w wymiarze amatorskim. ORLEN wspólnie z Lang Team (organizatorem zawodów) rozwija ORLEN Tour de Pologne Amatorów, umożliwiając amatorskim kolarzom rywalizację na fragmentach trasy zawodowego wyścigu. Ponadto ORLEN od kilku lat współpracuje z Lang Team Race, rywalizacji amatorów, której celem jest popularyzacja kolarstwa na tym poziomie i zachęcanie do aktywności fizycznej.

W ciągu ostatnich lat ORLEN odegrał znaczącą rolę w ORLEN Wyścigu Narodów, będąc Tytularnym Sponsorem tego wydarzenia. Wyścig ten jest częścią prestiżowej serii Pucharu Narodów UCI U23 i stanowi wyjątkowe wydarzenie, w którym najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata rywalizują reprezentując swoje kraje. Od 2019 do 2022 roku, wyścig ORLEN Nations Grand Prix był organizowany na dwóch etapach, w tym etapie drużynowej jazdy na czas w pierwszych dwóch latach, a następnie został rozszerzony do pięciu etapów. Trzy z nich odbyły się w Węgrzech i Słowacji a prolog zmagań rozpoczynał się w Czechach – kraje te są rynkami, na których prowadzimy swoją działalność z marką ORLEN, zatem działanie jest idealnym przykładem synergii biznesowej, promocyjnej i sponsoringowej.

Współpraca z ORLENem nie tylko przyczyniła się do wzrostu prestiżu wyścigu, ale także zapewniła młodym kolarzom platformę do pokazania swoich umiejętności na arenie międzynarodowej. Koncern pomaga utalentowanym zawodnikom wyjść na szerokie wody światowego kolarstwa. Udział w wyścigu oferuje im nie tylko możliwość rywalizacji na wysokim poziomie, ale również szansę na zaprezentowanie się i zdobycie uwagi zespołów należących do UCI World Tour.

Pod koniec czerwca 2024 roku, po ośmiu latach przerwy, wznowione zostaną zmagania w Tour de Pologne Women. Pierwsza edycja rywalizacji kobiet odbyła się w 2016 roku i najlepszą z Polek była wówczas Paulina Brzeźna-Bentkowska, która uplasowała się tuż za podium. Celem tegorocznej edycji będzie rozwinięcie cyklu do tego stopnia, aby stał się on częścią UCI World Tour, elitarnego grona najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie.

Duże znaczenie w zakresie sponsoringu najważniejszych wydarzeń sportowych przez ORLEN ma także Rajd Polski, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Dzięki wspólnym staraniom ORLEN i PZM wydarzenie mogło wrócić do kalendarza Mistrzostw Świata WRC (World Rally Championship) po siedmiu latach przerwy. W ostatnich latach, przed tym powrotem, był częścią Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Mający swoje korzenie w 1921 roku rajd jest drugim najstarszym rajdem na świecie i od dawna cieszy się prestiżem na arenie międzynarodowej.

W 2024 roku Rajd Polski odbędzie się po raz osiemdziesiąty i będzie miał swoją bazę w malowniczych Mikołajkach, znanych z doskonałej organizacji wyjątkowych szutrowych tras. Bedzie to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na uczestnictwo światowej klasy kierowców, ale również dzięki wsparciu ORLENu, które umożliwia zorganizowanie rajdu na najwyższym poziomie. Partnerstwo to jest kolejnym przykładem długoterminowego zobowiązania koncernu do wspierania polskiego sportu i promowania Polski na arenie międzynarodowej.

ORLEN jest również obecny w świecie lekkoatletyki, co jest widoczne poprzez zaangażowanie w dwa wydarzenia - Mityng Lekkoatletyczny Copernicus Cup w Toruniu i ORLEN Cup w Łodzi. Pierwsza z tych imprez znajduje się w kalendarzu IAAF World Indoor Tour, zaś druga w harmonogramie World Athletics Indoor Tour Bronze, cyklu zawodów halowych organizowanych pod egidą World Athletics.

Oba wydarzenia przyciągają do Torunia i Łodzi najlepszych lekkoatletów z całego świata, w tym także z Polski, jak chociażby Ewa Swoboda czy Pia Skrzyszowska. Zawody te nie tylko promują międzynarodowe gwiazdy; są też szansą dla młodych polskich sportowców do rywalizacji z najlepszymi.

Dokonania ORLENu były wielokrotnie doceniane podczas prestiżowych gal. Koncern otrzymywał m.in. wyróżnienia w kategorii "Sponsor Polskiego Sportu" podczas Gali Mistrzów Sportu w ramach Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" w 2023 roku. W 2024 roku z kolei został uhonorowany jako Mecenas Sportu Dzieci i Młodzieży jako docenienie objęcia swoimi programami blisko pół miliona najmłodszych adeptów sportu.