Wsparcie polskiego motorsportu

Dyscypliny motorsportowe są nierozerwalnie związane z działalnością biznesową ORLEN. Dlatego firma od lat wspiera polskich zawodników oraz młodych adeptów sportów motorowych. 

Motosport jest w DNA ORLENu i działania koncernu od lat opierają się na zaangażowaniu w różne jego gałęzie. ORLEN Team zrzesza najlepszych kierowców, a od 2024 roku także pozostałych sportowców indywidualnych wspieranych przez ORLEN. Kluczowym zawodnikiem ORLEN Team jest Robert Kubica, który w 2019 roku, a więc na początku drogi koncernu w F1, był kierowcą Williams Racing Team. Następnie, w latach 2020-2022, pełnił rolę kierowcy rezerwowego i rozwojowego w Alfa Romeo Racing, którego sponsorem tytularnym był ORLEN, a do tego ścigał się w wyścigach długodystansowych i słynnym 24-godzinnym Le Mans. W sezonie 2024 Polak ściga się w Długodystansowych Mistrzostwach Świata WEC za kierownicą hypercara Ferrari, próbując powtórzyć sukces z poprzedniego roku, kiedy to sięgnął po mistrzostwo w klasie LMP2. Do tego zobaczymy go w kolejnej serii wyścigowej European Le Mans Series, czyli serii, z którą również ma piękne wspomnienia (mistrzostwo w 2021 roku). Jednocześnie Kubica będzie ambasadorem marki ORLEN do 2025 roku.

Od sezonu 2020 członkiem ORLEN Team jest Bartosz Zmarzlik, czyli 4-krotny żużlowy indywidualny mistrz świata (2019, 2020, 2022, 2023). Zawodnik reprezentujący obecnie ORLEN Oil Motor Lublin sięgał m.in. po drużynowe mistrzostwo świata (2023) i mistrzostwo Europy (2022, 2023). Na wsparcie ze strony koncernu może liczyć również jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców młodego pokolenia, indywidualny mistrz świata juniorów, Mateusz Cierniak, który dołączył do ORLEN Teamu w 2023 roku.

Koncern zaznacza swoją obecność także w F1H2O, czyli motorowodnych mistrzostwach świata dzięki wsparciu jedynego Polaka startującego w tych zawodach, Bartłomieja Marszałka. Zawodnikiem ORLEN Team jest on od sezonu 2020, a na liście jego największych sukcesów znajdują się wygrane zawody cyklu Grand Prix na jeziorze Toba w prowincji Sumatra Północna w Indonezji w 2023 roku, a także zajęcie 2. i 3. miejsca w GP Szardży rok wcześniej. Sezon 2024 rozpoczął natomiast od 2. lokaty w sprincie i 5. pozycji w głównych zawodach podczas GP Indonezji.

ORLEN jest również partnerem tytularnym ORLEN Rally Team, w którego barwach w ostatnich latach imponujące sukcesy w rajdach samochodowych odnosił Kajetan Kajetanowicz. "Kajto" jest najbardziej utytułowanym polskim kierowcą rajdowym, który od pięciu lat z rzędu nie schodzi z podium Rajdowych Mistrzostw Świata. Koncern aktywnie pomaga mu w realizacji sportowego celu, jakim jest osiąganie coraz lepszych wyników na arenie międzynarodowej oraz misji w postaci poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. ORLEN wspiera także Mikołaja "Miko" Marczyka, jednego z najzdolniejszych rajdowców młodego pokolenia w naszym kraju, który triumfował już w najważniejszych zawodach na rodzimej, ale i międzynarodowej scenie. Obaj kierowcy obecnie rywalizują w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2.

Integralnym elementem wsparcia jest wieloletnia współpraca z Polskim Związkiem Motorowym. Jej celem jest nie tylko promowanie rajdów, wyścigów i sportowców, ale także pomoc w rozwoju najmłodszych adeptów motorsportu. Dzięki temu zdecydowanie rosną szanse na to, aby w przyszłości większa liczba pasjonatów ścigania poszła śladami Roberta Kubicy, Bartosza Zmarzlika czy Kajetana Kajetanowicza. W ramach współpracy ze związkiem ORLEN w ostatnich latach był m.in. sponsorem tytularnym kolejnych edycji Rajdu Polski. Do tego jest oficjalnym sponsorem żużlowej reprezentacji Polski.

Od kilkunastu lat Akademia ORLEN Team udziela wsparcia finansowego najzdolniejszym młodym kierowcom. Jej głównym celem jest umożliwienie kierowcom i motocyklistom rozwoju oraz zdobywania doświadczenia na torach całego świata, aby w przyszłości mogli zasilić szeregi czołowych zespołów w najbardziej prestiżowych seriach wyścigowych i dumnie reprezentować Polskę. W szeregach Akademii występują Maciej Gładysz (m.in. czwarty zawodnik kartingowych MŚ FIA), Kacper Sztuka (mistrz włoskiej Formuły 3), Jan Przyrowski (wicemistrz Europy kategorii OK Junior) czy Borys Łyżeń (kartingowy mistrz Polski w kategorii Mini Max).

W szeregach ORLEN Team znajdują się również Maciej Giemza i Kamil Wiśniewski, którzy w ostatnich latach regularnie występowali w słynnym Rajdzie Dakar. Pierwszy z nich został zakwalifikowany do programu Akademii ORLEN Team w 2013 roku i od tamtego czasu sięgał m.in. po dziesięć tytułów Mistrza Polski w rajdach enduro oraz cross-country. Drugi z kolei ma na koncie m.in. dwa Puchary Świata mistrzostwo Polski w rajdach Baja czy też trzecie miejsce w Rajdzie Dakar w 2022 roku.