Stanowisko ORLEN S.A. do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo probiercze oraz ustawy – Prawo o miarach (UD202)
W dniu 26 czerwca br. do konsultacji publicznych został przekazany projekt ustawy o zmianie ustawy ‒ Prawo probiercze oraz ustawy – Prawo o miarach (nr UD202 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów).
ORLEN S.A. zaproponował uzupełnienie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach o przepisy umożliwiające tzw. „asystę” – czyli sprawdzenie przez administrację miar, na wniosek użytkownika, czy przyrząd po serwisie nadal spełnia wymagania i może być użytkowany bez konieczności legalizacji ponownej.
Obecna ustawa nie uwzględnia specyfiki różnych typów przyrządów pomiarowych. Artykuły 8k ust. 2 i 8n ust. 4 nakładają jednolite obowiązki dotyczące legalizacji ponownej oraz utraty jej ważności na wszystkie przyrządy pomiarowe, niezależnie od ich konstrukcji, przeznaczenia czy warunków użytkowania. W praktyce oznacza to, że takie same wymagania stosuje się wobec prostych urządzeń, jak wodomierze, jak i wobec złożonych zbiorników pomiarowych do cieczy, które są częścią infrastruktury technicznej w bazach paliw i rafineriach.
Wprowadzenie przedmiotowych zmian ma na celu:
- zmniejszenie kosztów ponoszonych przez podmioty gospodarcze użytkujące zbiorniki pomiarowe;
- brak konieczności kosztownych przygotowań, czyszczenia i wyłączenia zbiorników, znacznie przewyższających opłaty jakie pobierałaby administracja miar za legalizację ponowną;
- zmniejszenie ilości wody zużywanej podczas legalizacji i zmniejszenie ilości powstających ścieków;
- nowe źródła dochodu dla administracji miar;
- uproszczenie i skrócenie czasu wykonywanych czynności przy asyście względem legalizacji ponownej.
Pliki do pobrania: