Wymogi jakościowe dla skroplonego gazu ziemnego (LNG i bioLNG) służącego do tankowania pojazdów
26 czerwca do konsultacji publicznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla skroplonego gazu ziemnego (LNG) (nr 11 w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Przemysłu). Projekt został opracowany z uwzględnieniem parametrów określonych w normie PN-EN 1672302:2017-10 Gaz ziemny i biometan używany transporcie oraz zatłaczany do sieci gazu ziemnego – Część 2: Specyfikacja dla paliw do pojazdów, a także na podstawie stanu wiedzy technicznej wynikającego z badań tego paliwa lub doświadczenia w jego stosowaniu.
Co istotne, rozporządzenie będzie dotyczyło zarówno LNG pochodzenia kopalnego (skroplonego gazu ziemnego), jak i pochodzenia odnawialnego (skroplonego biometanu) oraz mieszanki obu paliw. Projekt może zatem wpłynąć na rozwój produkcji biometanu na cele transportowe w Polsce.
W uwagach zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych ORLEN S.A. wskazał, że choć rozporządzenie stanowi istotną część systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw, a jego jak najszybsze wydanie jest zasadne i celowe, to jednak w celu dopełnienia tego systemu i umożliwienia Inspekcji Handlowej weryfikowania w praktyce jakości LNG, konieczne jest wydanie dwóch rozporządzeń towarzyszących, które będą regulowały kwestię sposobu pobierania próbek LNG i metod badania jakości tego paliwa.
Ponadto, zaproponowaliśmy nazwanie parametru dotyczącego siarki jako „Zawartość siarki całkowitej” i usunięcie dopisku w nawiasie „(w tym siarki dodanej podczas nawaniania)”, z uwagi na fakt, że w przypadku LNG nie jest prowadzony proces nawaniania.
Pliki do pobrania: