31.12.2004

"Unikatowa" bezołowiowa zamiast U-95

OD NOWEGO ROKU BENZYNĘ UNIWERSALNĄ ZASTĄPI „UNIKATOWA” BEZOŁOWIOWA

Od 1 stycznia 2005 roku PKN ORLEN wycofuje ze sprzedaży benzynę Uniwersalną - 95. W trosce o prawidłową eksploatację starszych modeli samochodów, koncern wprowadzi dodatek potasowy do benzyny Eurosuper 95, o nazwie UNIKAT +, skomponowany specjalnie dla aut pozbawionych katalizatora. Zastosowanie tego składnika w pełni zabezpiecza silniki pojazdów napędzanych dotychczas benzyną Uniwersalną.

Sprzedaż benzyny U95 systematycznie spada, proporcjonalnie do zmniejszającej się liczby samochodów starszego typu (bez katalizatora) poruszających się po naszych drogach. Utrzymywanie infrastruktury produkcyjnej, magazynowej i dystrybucyjnej przy wciąż malejącym popycie stawałoby się nieopłacalne obciążający zarówno producenta jak i w konsekwencji, klientów.

Benzyna U95 zostanie wycofana ze sprzedaży od 1 stycznia przyszłego roku na wszystkich stacjach PKN ORLEN. Dla posiadaczy samochodów wymagających benzyny o właściwościach U95, ORLEN przygotował specjalny dodatek soli potasowych o nazwie UNIKAT +. Umożliwia on „dostosowanie” benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 do potrzeb aut pozbawionych katalizatora. Właściwości komponentu pozwalają zapobiegać przyspieszonemu zużyciu gniazd zaworowych w silniku.

UNIKAT + dostępny będzie w sprzedaży na stacjach ORLEN w opakowaniach o pojemności 50 ml. Taka porcja wystarczy na 50 litrów benzyny. Opakowania wyposażone są w podziałkę, która zapewnia możliwość odmierzenia stosownej dawki komponentu, proporcjonalnej do planowanej ilości tankowanego paliwa (1 ml dodatku na 1 l benzyny). Drobne niedokładności w dozowaniu komponentu nie mają wpływu na eksploatację. Natomiast długotrwałe i znaczne przedawkowanie może spowodować odkładanie się w silniku zwiększonej ilości osadów oraz powodować zwiększoną emisję spalin.

Należy podkreślić, iż wprawdzie UNIKAT + ma charakter uniwersalny, ale badania jego skuteczności i bezpieczeństwa eksploatacji, prowadzone były na benzynach produkowanych przez PKN ORLEN. W związku z powyższym koncern zaleca stosowanie dodatku wyłącznie z tymi benzynami.

Na stacjach paliw ORLEN dostępne są plakaty i ulotki zawierające informacje na temat wszelkich aspektów wycofania benzyny U95 oraz zastąpienia jej benzyną bezołowiową Eurosuper 95 wraz z dodatkiem UNIKAT +. Przeszkolona obsługa stacji udzieli klientom wszelkich niezbędnych informacji i pomocy.

Dawid Piekarz
RZECZNIK PRASOWY
PKN ORLEN S.A.