22.11.2004

Uniwersalną zastąpi "Unikatowa" bezołowiowa

Z dniem 1 stycznia 2005 roku PKN ORLEN wycofuje z produkcji i sprzedaży benzynę Uniwersalną - 95. W trosce o prawidłową eksploatację starszych modeli samochodów, koncern wprowadzi dodatek potasowy do benzyny Eurosuper 95, o nazwie UNIKAT +, skomponowany specjalnie dla aut pozbawionych katalizatora. Zastosowanie tego składnika w pełni zabezpieczy wymagania techniczne pojazdów napędzanych benzyną Uniwersalną 95.

Benzyna U95 jest produktem cieszącym się malejącym zainteresowaniem kierowców - w 2001 roku popyt na to paliwo był o ponad 200% wyższy niż obecnie. Jego sprzedaż systematycznie spada proporcjonalnie do zmniejszającej się liczby samochodów starszego typu (bez katalizatora) poruszających się po naszych drogach. Utrzymywanie infrastruktury produkcyjnej, magazynowej i dystrybucyjnej przy wciąż malejącym popycie powodowałby ujemny efekt ekonomiczny obciążający zarówno producenta jak i w konsekwencji, klientów.

Uniwersalna 95 zostanie wycofana ze sprzedaży od 1 stycznia 2005 roku na wszystkich stacjach PKN ORLEN. Dla posiadaczy samochodów wymagających benzyny o właściwościach U95, ORLEN przygotował specjalny dodatek soli potasowych o nazwie UNIKAT +. Umożliwia on „dostosowanie” benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 do potrzeb aut pozbawionych katalizatora. Właściwości komponentu pozwalają zapobiegać przyspieszonemu zużyciu gniazd zaworowych w silniku.

UNIKAT + dostępny będzie w sieci sprzedaży PKN ORLEN w opakowaniach o pojemności 50 ml. Taka porcja wystarczy na 50 litrów benzyny. Opakowania wyposażone będą w podziałkę, która zapewni możliwość odmierzenia dawki komponentu, proporcjonalnej do planowanej ilości tankowanego paliwa (1 ml dodatku na 1 l benzyny). Drobne niedokładności w dozowaniu komponentu nie mają wpływu na eksploatację. Natomiast długotrwałe i znaczne przedawkowanie może spowodować odkładanie się w silniku zwiększonej ilości osadów oraz powodować zwiększoną emisję spalin.

Należy podkreślić, iż wprawdzie UNIKAT + ma charakter uniwersalny, ale badania jego skuteczności i bezpieczeństwa eksploatacji, prowadzone były na benzynach produkowanych przez PKN ORLEN. W związku z powyższym koncern zaleca stosowanie dodatku wyłącznie z tymi benzynami.

Od dziś na stacjach paliw PKN ORLEN dostępne są plakaty i ulotki zawierające informacje na temat wszelkich aspektów wycofania benzyny U95 oraz zastąpienia jej benzyną bezołowiową Eurosuper 95 wraz z dodatkiem UNIKAT +. Przeszkolona obsługa stacji udzieli klientom wszelkich niezbędnych informacji i pomocy.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN