19.03.2004

BASELL ORLEN POLYOLEFINS UZNANA ZA „EUROPEJSKĄ TRANSAKCJĘ 2003 ROKU W OBSZARZE PETROCHEMII”

„Transakcję przeprowadzono w czasach, gdy pozyskanie źródeł finansowania dla przedsięwzięć z branży energetycznej nie jest łatwe, szczególnie w Europie kontynentalnej” uzasadniał „Project Finance” w wydaniu prezentującym laureatów.

BOP wyróżniono za projekt finansowania budowy nowych instalacji do produkcji polietylenu i polipropylenu. Całość inwestycji BOP oceniana jest na około 500 mln EURO Według GUS powyższa inwestycja jest nie tylko jedną z największych w polskim przemyśle petrochemicznym, ale jedną z największych w całej polskiej gospodarce. Unikalność projektu polega na równoczesnej budowie od podstaw dwóch instalacji do produkcji polietylenu i polipropylenu.

„Z chwilą uruchomienia instalacji spodziewamy się znaczącego wzrostu produkcji polimerów w kraju, i dalszego rozwoju tego sektora w Polsce” – powiedział Hartmut Lueker, prezes i dyrektor generalny Basell Orlen Polyolefins.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. jest spółką joint venture powołaną przez PKN ORLEN S.A. i Basell Europe Holdings B.V., w której każdy z udziałowców posiada 50%. Basell udoskonala, produkuje i sprzedaje polimery i zaawansowane produkty na bazie poliolefin. PKN ORLEN S.A. jest jedną z największych firm sektora w Europie Środkowej, a w Polsce największym producentem petrochemikaliów, liderem w przerobie ropy naftowej.

Biuro Prasowe PKN ORLEN SA