06.07.2005

Pierwszy polski biodiesel

Rafineria Trzebinia z Grupy Kapitałowej PKN ORLEN jako pierwsza w kraju rozpoczęła dystrybucję ON BIO. Paliwo jest mieszaniną oleju napędowego pochodzenia mineralnego i biodiesla uzyskiwanego z olejów roślinnych.

ON BIO, może być stosowane we wszystkich silnikach diesla z zapłonem samoczynnym, jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim tańsze od klasycznego oleju napędowego. Do jego podstawowych zalet należą: wysoka liczba cetanowa, podwyższone własności smarne, niska zawartość siarki, niska emisja spalin oraz znacznie niższa toksyczność.

Biodiesel zawiera więcej cząsteczek tlenu, co polepsza spalanie mieszanki, a jego lepsze właściwości smarne wpływają korzystnie na pracę i trwałość silnika, wydłużając jego żywotność. Do produkcji są wykorzystywane: olej rzepakowy (60% wsadu), zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe rzepakowe. Proces produkcji polega na reakcji olejów oraz kwasów tłuszczowych z metanolem w obecności katalizatorów (wodorotlenek potasu, kwas siarkowy). W wyniku tego procesu powstaje biodiesel (estry metylowe) oraz gliceryna surowa. Biodiesel poddawany jest oczyszczaniu prowadzącemu do powstania gotowego produktu spełniającego normy europejskie. Gliceryna surowa natomiast poddawana jest procesowi przetwarzania, w wyniku którego powstaje gliceryna farmaceutyczna (wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym lub farmaceutycznym) oraz siarczan potasu (stosowany jako nawóz).

W ubiegłym roku Rafineria Trzebinia S.A. uruchomiła najnowocześniejszą w Polsce i jedyną działającą w oparciu o tą technologię w Europie Środkowej, kompleksową instalację do produkcji biodiesla, której wydajność wynosi 100 tysięcy ton estrów metylowych (z możliwością zwiększenia do 150 tysięcy ton) oraz 11,5 tysiąca ton gliceryny farmaceutycznej. Wykorzystywane w procesie produkcji biodiesla surowce roślinne, w szczególności rzepak, pochodzą wyłącznie z polskich upraw, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju rolnictwa.