10.02.2005

Najczystsza stacja w Polsce

Stacja paliw ORLENU przy ul. Królewskiej w Milanówku zdobyła Złoty Medal w ogólnopolskim konkursie „Najczystsza ekologicznie stacja paliw 2004”. Dodatkowo pracownicy stacji otrzymali ekologiczną apteczkę pierwszej pomocy, czyli specjalistyczny, mobilny zestaw do ograniczania i zbierania rozlewisk olejowych oraz utrzymania czystości na stacji.

To była już szósta edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych stacji paliw na rynku, pod względem dbałości o ochronę środowiska. Wybór laureatów w konkursie zależał od opinii inspektorów z Wojewódzkich Urzędów Ochrony Środowiska oraz wyników wizytacji przeprowadzonych przez przedstawicieli firmy Sintac, na zgłoszonych do konkursu stacjach. Podczas ocen jury szczególnie uwzględniało wyjątkowe starania o brak na terenie obiektu zabrudzeń olejowych, a tym samym skażeń substancjami ropopochodnymi. Oczywiście nagrodzone stacje musiały być wyposażone w najnowocześniejsze zabezpieczenia związane z ochroną środowiska. Prezes zarządu Sintac - Polska Janina Majcherczyk podkreślała, że podczas tegorocznej edycji konkursu, pod względem nowoczesnych zabezpieczeń ekologicznych i czystości przodowały stacje należące do koncernów paliwowych.

– Wśród czterech równorzędnych nagród, obok stacji ORLENU w Milanówku, znalazły się stacje: Neste A 24 w Jankach, Statoil 447 w Jastrzębiu Zdroju i Jet 05 w Radomiu – uzupełnia dyrektor handlowy Sintac – Polska Grażyna Greś. Dodatkowe wyróżnienie specjalne przyznaliśmy też stacji ORLENU nr 602 w Murowanej Goślinie – zawsze wzorowej pod względem czystości.

Nagrodzona stacja w Milanówku zmodernizowana została gruntownie metodą „Zburz i buduj” pod koniec 2002 r. Leży przy dość ruchliwej trasie Warszawa-Żyrardów, stąd też nie narzeka na brak klientów. - Obsługujemy zarówno rynek lokalny, jak też ruch tranzytowy – mówi prowadzący stację Jacek Kobla. Stacja położona jest w okolicy, w której mieszkają raczej zasobni klienci, dlatego też przeważnie tankujemy „do pełna”, co ma duże znaczenie w ogólnych przychodach stacji. W pobliżu, choćby w Podkowie Leśnej, mieszka wielu znanych polskich aktorów, piosenkarzy i pracowników show biznesu. Jak uzupełnia zastępca kierownika Jarosław Karbownik, stacja ma odpowiednio wyprofilowany wjazd dla tirów, dlatego znaczące ilości paliwa kupują tu także kierowcy z firm transportowych.

Jak informują pracownicy, dobowo realizowanych jest tu od 600-900 transakcji. Zainteresowaniem cieszy się kącik kawowy oferujący sześć rodzajów kaw oraz smaczną czekoladę. Bardzo dobrze sprzedają się świeże kanapki, a już niebawem w ofercie stacji znajdą się gorące hot-hogi. Atutem obiektu jest również myjnia automatyczna, która ma naprawdę sporo klientów, nawet w trudniejszym dla tego typu usługi okresie zimowym. Załoga stacji liczy w sumie 12 osób. Wszyscy są dumni z pracy na jednej z czterech najczystszych stacji w Polsce, w tym jedynej ORLENU. A jak to osiągnęli? Najkrócej wyjaśnia to Jacek Kobla: wiele systematycznych codziennych starań, dbałości o wnętrze, podjazd, teren wokół stacji, czyli: praca, praca i …praca.