23.10.2005

Nagradzamy najlepszego polskiego pianistę

PKN ORLEN, jako sponsor XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, ufundował stypendium dla najlepszego polskiego pianisty, biorącego udział w konkursie.

Uroczystość wręczenia stypendium w wysokości 25 tys. euro odbyła się w niedzielę, 23 października, w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Nagrodę dla laureata wręczył Prezes Zarządu PKN ORLEN Igor Chalupec.

- Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju wielkiego pianistycznego talentu. To nasz hołd dla ciężkiej pracy, profesjonalizmu i mistrzostwa - wartości, którym i my pozostajemy wierni– podkreśla Igor Chalupec, Prezes PKN ORLEN.

Przyznanie przez PKN ORLEN specjalnego, pozaregulaminowego stypendium dla najzdolniejszego polskiego uczestnika konkursu jest wyrazem dbałości firmy o przyszłość polskiej kultury i rozwój młodych, polskich artystów. Przeznaczone przez koncern fundusze mają umożliwić pianiście doskonalenie swoich umiejętności pod okiem najlepszych nauczycieli w najbardziej prestiżowych szkołach muzycznych na świecie. Sposób ich wykorzystania pozostanie jednak w gestii samego laureata.

Decydując się na wyróżnienie talentu muzycznego PKN ORLEN kontynuuje swoją misję mecenasa polskiej kultury. W ostatnim czasie firma współfinansowała zakup niezwykle cennego rękopisu Etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawionego w grudniu 2004 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Koncern wyraża tym samym nadzieję, że jego zaangażowanie w popularyzowanie muzyki Chopina na świecie i wspieranie wybitnych polskich talentów będzie mogło przybrać charakter długofalowy. Tym bardziej, że Konkurs Chopinowski to jedno z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć muzycznych na świecie, jednocześnie silnie kojarzone z polską tradycją i kulturą.