04.10.2005

Wielki finał obchodów 25-lecia „Solidarności” w Brukseli

3 października w brukselskim Théatre Royale La Monnaie odbył się wielki koncert galowy pod hasłem „Dziękujemy Europie”. Impreza z udziałem m.in. Lecha Wałęsy była wydarzeniem kulminacyjnym i jednocześnie zamykającym obchody 25-lecia „Solidarności” w Brukseli sponsorowane przez PKN ORLEN.

Koncert galowy składał się z dwóch części. Część oficjalna miała formę podziękowania społeczeństwom Zachodu za pomoc, jaka została udzielona Polsce w czasie narodzin „Solidarności”, w okresie stanu wojennego i całej dekady lat 80-tych. Lech Wałęsa wręczył specjalne odznaczenia przedstawicielom Niemiec, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Belgii. Część druga, historyczno-muzyczna, to koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W tle orkiestry będą wyświetlane video-wizualizacje, ilustrujące emocje zbiorowe epoki „Solidarności”, stanu wojennego, początków III RP i drogi do zjednoczonej Europy, zwieńczonej 1 maja 2004 roku wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wszystkim zaproszonym gościom zostanie też wręczona okolicznościowa płyta z polską muzyką filmową, wydana we współpracy z Polskim Radiem oraz album poświecony historii Solidarności.

PKN ORLEN, sponsor główny obchodów 25-lecia „Solidarności” w Brukseli, od lat aktywnie uczestniczy w wydarzeniach ważnych dla polskiej kultury, historii i tradycji. W ostatnim czasie, Koncern wsparł finansowo produkcję filmu dokumentalnego Bitwa o Warszawę – Powstanie w 44', nakręconego na zlecenie Discovery Channel i zorganizował plenerowy pokaz filmu dla mieszkańców Warszawy. Koncern jest także sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a wcześniej współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu jednej z etiud Chopina, wystawionego w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. PKN ORLEN wspiera, między innymi, Instytut Sztuki przy realizacji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jest również partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie.