30.08.2005

Wystawa fotografii „Solidarność. Początek drogi. Sierpień 1980-grudzień 1981”

293 fotografie 47 autorów składają się na wystawę „Solidarność. Początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981”, prezentowaną w Muzeum Narodowym w Warszawie od 29 sierpnia do 18 września. Organizatorami wystawy w ramach obchodów 25. rocznicy powstania „Solidarności” są: Polska Agencja Prasowa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Stołeczna Estrada. Patronat nad wystawą objął prezydenta Warszawy Lech Kaczyński, a sponsorem jest m.in. PKN ORLEN S.A. - strategiczny sponsor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa zorganizowana została z inicjatywy Polskiej Agencji Prasowej, która udostępniła archiwalne negatywy wykonane przez fotoreporterów Centralnej Agencji Fotograficznej, a także zaprosiła do współpracy fotoreporterów niezależnych.

Prezentowane fotografie przywracają pamięć o spontanicznym, wspólnym działaniu, o entuzjastycznym przeżywaniu wolności, o solidarności, ale także o tragicznych skutkach stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

Narrację obrazową uzupełniają: kalendarium przynoszące dodatkowe informacje o istotnych faktach z kraju i zagranicy oraz cytaty z ówczesnej prasy, a także ulotek i biuletynów powielanych przez Solidarność. Dla młodego pokolenia prezentowane fotograficzne dokumenty staną się lekcją historii.

Ważnym elementem scenariusza wystawy jest specjalnie na tę okazję przygotowany montaż archiwalnych nagrań radiowych. Oprawa dźwiękowa pozwoli zwiedzającym jeszcze intensywniej poczuć atmosferę społeczną i emocje towarzyszące ówczesnym wydarzeniom.

Wystawa prezentowana w ramach obchodów 25. powstania „Solidarności” została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.