16.09.2005

Koncert "Droga do wolności"

W sobotę, 17 września, odbędzie się w Brukseli wielki koncert „Droga do wolności” z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd estrady. Impreza jest kolejnym punktem uroczystych obchodów 25-lecia „Solidarności”, sponsorowanych przez PKN ORLEN.

Polskie gwiazdy muzyki rozrywkowej zaśpiewają w najbardziej reprezentacyjnym miejscu miasta, przy Rondzie Schumanna. Usłyszymy zarówno najpopularniejsze polskie i zagraniczne utwory z dekady lat 80, charakterystyczne dla epoki „Solidarności” i europejskiej "Wiosny Ludów”, jak i współczesne polskie przeboje. Zagrają zespoły Maanam, Perfect, Myslovitz, T-Love i Zakopower. Solidarnościową „Drogę do wolności” będzie można poznać także dzięki towarzyszącym koncertowi video-wizualizacjom. Oprócz polskich artystów na scenie wystąpią belgijska gwiazda muzyki pop Belle Perez i ukraińska zwyciężczyni konkursu Eurowizji - Rusłana. Koncert będzie retransmitowany w dwóch częściach przez TVP2, w dniu 23 września - I część o godz. 17.15, a II część o godz. 22.40.

Organizatorzy wydarzeń chcą także skorzystać z niepowtarzalnej okazji, by w atmosferze dobrej zabawy popularyzować polską tradycję i kulturę. Imprezą towarzyszącą koncertowi będzie promocja polskich miast i regionów (Gdańsk-Gdynia, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Wrocław, Warszawa, Śląsk), organizowana we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

PKN ORLEN, sponsor główny obchodów 25-lecia „Solidarności” w Brukseli, od lat aktywnie uczestniczy w wydarzeniach ważnych dla polskiej kultury, historii i tradycji. W ostatnim czasie, Koncern wsparł finansowo produkcję filmu dokumentalnego Bitwa o Warszawę – Powstanie w 44', nakręconego na zlecenie Discovery Channel i zorganizował plenerowy pokaz filmu dla mieszkańców Warszawy. Koncern jest także sponsorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a wcześniej współfinansował zakup niezwykle cennego rękopisu jednej z etiud Chopina, wystawionego w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis został przekazany w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. PKN ORLEN wspiera, między innymi, Instytut Sztuki przy realizacji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jest również partnerem Muzeum Narodowego w Warszawie.