01.09.2005

Zorlu Group i PKN ORLEN utworzyły Konsorcjum do prywatyzacji Tupras

Zorlu Group i PKN ORLEN utworzyły Konsorcjum do prywatyzacji Tupras.

PKN ORLEN, właściciel największego w Europie środkowo-wschodniej kompleksu rafineryjno-petrochemicznego oraz Grupa Zorlu, jedna z największych w Turcji grup przemysłowych, finansowych i technologicznych utworzyły konsorcjum do prywatyzacji Turpas.

Zorlu i PKN ORLEN, posiadające po 50% udziałów w konsorcjum, złożyły w dniu 29 sierpnia br. wniosek w Agencji Prywatyzacji o jego zawiązanie.


- Grupa Zorlu, zarówno jako największy turecki producent włókien syntetycznych działający także w sektorze energetycznym poprzez spółkę Zorlu Enerji, uważa tę branżę za strategiczną. Grupa Zorlu wyraża zainteresowanie rozwojem w tym sektorze. W tym kontekście nasza współpraca z PKN ORLEN, jedną z największych europejskich spółek naftowych, będzie bardzo korzystna dla naszego kraju - oświadczył Przewodniczący Rady Nadzorczej Holdingu Zorlu, Ahmet Zorlu.

-  Przykładamy dużą wagę do prywatyzacji Tupras, która jest spójna z naszą wizją uzyskania pozycji regionalnego lidera. Jak już poprzednio ogłaszaliśmy, poszukiwaliśmy silnego partnera na rynku tureckim Dziś z satysfakcją możemy stwierdzić, że naszym tureckim partnerem w przetargu jest Grupa Zorlu, należąca do największych i najbardziej prestiżowych koncernów w Turcji. Teraz czujemy się jeszcze silniejsi w kwestii prywatyzacji Tupras- oświadczył Prezes Zarządu i Generalny Dyrektor PKN ORLEN, Igor Chalupec.