27.06.2006

PKN ORLEN partnerem 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach

W dniach 30 czerwca - 8 lipca odbędzie się Festiwal Filmowy w Karlovych Varach, który obok imprez w Cannes, Wenecji i Berlinie, jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów filmowych w Europie. Partnerami tegorocznego Festiwalu są PKN ORLEN oraz Unipetrol - holding paliwowo - petrochemiczny należący do grupy kapitałowej ORLEN.

PKN ORLEN, który w 2005 roku stał się głównym udziałowcem największego czeskiego holdingu paliwowego Unipetrol, stara się wspierać nie tylko polską kulturę i sztukę, ale także najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia kulturalne w Czechach. Koncern był ostatnio głównym partnerem praskiej wystawy "Karol IV - Cesarz z Bożej Łaski. Kultura i sztuka w okresie władzy ostatnich Luksemburczyków 1347 - 1437", organizowanej we współpracy z nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Wsparcie Festiwalu w Karlovych Varach jest kontynuacją zaangażowania PKN ORLEN, jako jednej z wiodących firm Europy Środkowej, w wydarzenia kulturalne i artystyczne mające wymiar i rangę ogólnoeuropejską.

W tym roku na Festiwalu będzie można spotkać takie gwiazdy jak reżyser Luc Besson (Wielki Błękit, Leon, Piąty element), aktor i reżyser Terry Gilliam (Latający Cyrk Monty Pythona, Jabberwocky), który zaprezentuje swój nowy film pt. Tideland. Dodatkowo gościem specjalnym będzie aktor i reżyser Andy Garcia, który otrzyma Kryształowy Glob za całokształt twórczości i wkład jaki wniósł, do światowego kina.

Gościem honorowym festiwalu będzie również producent "Władcy Pierścieni" Rings Robert K. Shaye, który podczas ceremonii kończącej tegoroczny Festiwal otrzyma Kryształowy Glob za swój artystyczny wkład w rozwój kina światowego. Na tegorocznym festiwalu w Karlovych Varach pokazywany będzie cykl filmów poświęconych pamięci Johna Hustona, dlatego też jako gość specjalny, przybędzie, syn legendy amerykańskiego kina - Danny Huston.

Na 41. Festiwalu w Karlovych Varach pokazanych zostanie 230 filmów fabularnych i dokumentalnych, z czego 14 będzie światowymi premierami, a 39 z nich będzie pokazywanych po raz pierwszy poza krajami, w których zostały wyprodukowane.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć także polskie filmy takie jak: "Parę osób, mały czas", "Odę do radości", "Rozdroże café", oraz film Doroty Kędzierzawskiej pt. "Jestem", który nie startuje w samym konkursie, ale będzie wyświetlany podczas specjalnego pokazu filmów wybranych przez krytyków. Inny polski akcent tegorocznego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach to obecność w jury głównym konkursu polskiego reżysera Juliusza Machulskiego.